Який вік найбільш сприятливий для злетів у кар’єрі

Територія успіху

Коли треба експерементувати, а коли краще обійтися без ризиків?

Хто ви — “ікс”, “ігрек” чи “зет”? Ще в 1991 році американський економіст Нейл Хоув і історик Вільям Штраус вирішили об’єднати всіх людей у великі вікові групи за схожими інтересами, звичками і життєвими цілями. “Ікси” в Україні — це ті, чия дата народження потрапила в проміжок із 1963 по 1983 рік; “ігреки”, або “millennials”, відповідно, народилися до 2000-х; а “покоління Z”, або “homeland Generation”, з’явилося на світ вже в новому тисячолітті. І, зрозуміло, кожному з нас — хочемо ми того чи ні — на шляху до успішної кар’єри і хорошої зарплати доводиться вирішувати рівняння з цими змінними.

Якщо сьогодні “покоління Z” тільки готується до випускних іспитів і вибирає свій життєвий шлях, то динамічні “ігреки” у рекрутерів вже в моді, їх смаки і характер уважно вивчають роботодавці.

“Сьогодні ви можете зробити успішну кар’єру в будь-якому віці, — каже фахівець. — Для хедхантерів усе залежить від посади, на яку ми шукаємо кандидата. Наприклад, на починаючу позицію багато хто дійсно вважають за краще запросити молодого працівника, якого можна довчити, “заточити” на виконання необхідних завдань. А, скажімо, 35-річний фахівець — це в більшості випадків сформована людина зі своїм розумінням справи, яка вже прагне капіталізувати свої знання і вміння. Однак, головне, що цінно в будь-якому кандидаті — це життєва енергія, яку він вкладає в свою справу, бажання пропонувати нове, змінювати те, що не подобається, і рухатися вперед. Навіть якщо вам не вистачає якихось професійних якостей або ви не вкладаєтеся у вікову “вилку”, пристрасть підкуповує будь-якого роботодавця. Успішний і кращий — це не той, хто молодший або досвідченіший, а той, хто займається тим, що любить і чим щиро захоплений”.

Відомий підприємець Джек Ма, творець торгової платформи Alibaba і найбагатша в Китаї людина, чий статок перевищує 30 мільярдів доларів (830,7 трильйона гривень), у своїй лекції поділився порадами про те, як найкраще вибудовувати кар’єру на кожному десятирічному етапі власного життя.

До 20 років: учіться і стажуйтеся

Самому Джеку Ма з навчанням не пощастило: за часів китайської культурної революції він двічі намагався вступити до коледжу і насилу потрапив до педагогічного інституту. Однак, захоплюючись англійською мовою, він вивчив її практично самостійно, а потім навіть відкрив бюро перекладів. Сьогодні диплом престижного університету — безсумнівний плюс для старту кар’єри, але для роботодавця буде не менш важливий і будь-який практичний досвід, який ви вже встигли отримати. Волонтерська робота, літні стажування, участь у студентських проєктах та міжнародних програмах — усе це додасть вам шансів під час співбесіди. І приготуйтеся: щоб зробити успішну кар’єру в сучасному світі, вам і надалі доведеться безперервно вчитися.

20-30 років: знайдіть яскравого лідера

У цьому віці, поки у вас ще немає серйозних сімейних зобов’язань, можна ризикнути і спробувати свої сили в підприємництві, придумати стартап або ж вибрати шлях кар’єрного зростання в уже існуючій компанії. Робота на великому підприємстві допоможе дізнатися зсередини, як діють головні структури і “кар’єрні ліфти” вашої галузі. Однак, Джек Ма вважає особливо цікавим досвід невеликих компаній, тих, де прагнуть освоїти нові області ринку, винаходять рішення, намагаються заглянути в завтрашній день. Саме тут, на його думку, більше шансів зустріти сильного лідера — не просто начальника, але яскравого, нестандартно мислячого професіонала, який розкриє для вас горизонти і допоможе побачити нові шляхи. Так чи інакше, час між 20 і 30 роками найкраще присвятити амбітним експериментам, не соромлячись пробувати, ризикувати, переживати невдачі і починати спочатку.

“Кожну вашу помилку можна записати в графу ваших доходів”, — переконує Джек Ма.

30-40 років: працюйте на себе

Навіть якщо ви штатний працівник у великій компанії, в цей період ви працюєте виключно для свого блага: щоб стати кращим професіоналом, щоб створити собі краще життя. Можливо, це найвдаліший момент, щоб заснувати власний бізнес: у вас є ідеї і необхідна енергія, а також знання ринку, ділові зв’язки і достатній професійний досвід. Якщо ви виберете такий варіант, буде корисно заздалегідь подбати про створення необхідної “фінансової подушки” і клієнтської бази, отримати ступінь МВА (якщо у вас її ще немає) або експертні поради бізнес-коуча. Інша можливість — оновлюйте свої компетенції, постійно відстежуйте цікаві вакансії в інших компаніях і проходите співбесіди, щоб не упустити свій шанс (ваш відділ кадрів ставити до відома про це не варто). У будь-якому випадку не забувайте: зараз ви працюєте тільки на себе, навіть якщо у вас є непоганий начальник.

40-50 років: сфокусуйтеся на тому, в чому ви сильні

Чим більше у нас з’являється професійних і сімейних зобов’язань, тим менше хочеться ризикувати досягнутим. Це десятиліття варто присвятити тому, щоб ще сильніше зміцнити свої позиції, по максимуму використовувати свої компетенції і отримати гідний результат. Звичайно, в будь-якому віці можна в собі виявити ще не розкриті таланти, але якщо на цьому етапі ви захочете змінити кар’єру, будьте готові серйозно працювати над собою і на деякий час відступити назад — і в плані посади, і в плані доходів. У будь-якому випадку буде потрібно спиратися на ваші найсильніші сторони, не втрачати мотивації і твердо вірити в успіх.

50 плюс: працюйте з молодими

Саме таку пораду дає 52-річний мільярдер Джек Ма, який, як і раніше, черпає натхнення в ідеях і ентузіазмі молодих поколінь. Він переконаний: підтримувати нове, інвестувати в те, що розвивається, — цей секрет успіху дієвий у будь-якому віці.

Джерело



Переглядів: 346