Робота почала займати весь ваш час і думки — як цьому зарадити
Слід задуматися, якщо робота перестає радувати і стає причиною стресу.
Як би вам не подобалася робота, одного разу може статися так, що весь ваш час і всі ваші думки будуть зайняті тільки нею. Від цього будуть страждати інші сфери життя, і втома обов’язково дасть про себе знати.
У кожного з нас є свій потенціал, який включає знання, досвід і можливості для того, щоб реалізувати себе в улюбленій справі. Це велике щастя, коли бажання людини реалізуватися в тій чи іншій сфері збігається з її можливостями, і вона знаходить роботу до душі. Але навіть така людина, яку можна назвати умовно щасливою, з часом може поставати перед труднощами в роботі.
У більшості випадків це збільшений обсяг роботи, з яким вона не завжди справляється або прикладає масу зусиль, щоб впоратися — переробляє, затримується на роботі, втомлюється. Таким чином, колись улюблена робота перестає радувати і стає причиною стресу. При цьому роботодавець удає, що все нормально, і не пропонує вирішити проблему. Ми вирішили поговорити про те, що робити, якщо улюбленої роботи стало забагато, з психологом.
У переробках і завантаженості на робочому місці, які присутні в житті людини вже на постійній основі, безумовно, немає нічого хорошого, адже затяжний стрес може стати причиною підвищеної стомлюваності, зниження імунітету, депресії і навіть втрати працездатності. Відпочивати вкрай важливо. Але, якщо у вашому житті відпочинок у вигляді регулярної відпустки присутній, але все одно не допомагає, тому що, повернувшись з курорту, ви вже через день перебуваєте в стані вичавленого лимона — це означає, що треба з усім цим щось робити.
Винне начальство — не догледіло
Перше, що спадає на думку в даній ситуації, це те, що про свої переробках ви повинні довести до відома своє начальство. Раніше у вас був один обсяг роботи, зараз він змінився — роботи стало в 2-3 рази більше, ви змушені затримуватися в офісі допізна, щоб встигнути, берете роботу додому, щоб доробити її у вихідні. Безумовно, ви дорожите своїм робочим місцем, але фізично у вас просто не вистачає на все сил — ви банально зашиваєтеся.
Якщо ви побудуєте бесіду з начальством у спокійній і довірчій манері і запропонуєте свій оптимальний варіант: додаткова оплата за переробки, або наймання ще одного співробітника, який допоможе впоратися з ситуацією, то можливо вам підуть назустріч.
Природно, вирушаючи “на килим” до начальства потрібно розуміти, що воно скоріше за все і так в курсі того, який у вас сьогодні обсяг роботи, тому відмовчувалося все останнім часом неспроста. Був розрахунок на те, що ви все витягнете, тому не пропонувалися ні доплати, ні помічник. До того ж, у компанії можуть бути складні часи — скорочення штату, урізання витрат і зарплат, можливо, ваш обсяг роботи збільшився не просто так, а тому що хтось потрапив під скорочення, а вас залишили на робочому місці як більш цінного співробітника.
Все це необхідно тримати в голові, коли ви йдете розмовляти з босом, адже сподіватися на позитивний підсумок розмови, враховуючи все вищесказане, навряд чи варто.
Більш того, краще тримати в голові і те, що після невдалої розмови з начальством, вам буде потрібно зробити усвідомлений вибір — піти або залишитися на своєму робочому місці, змирившись із переробками.
Винні ви самі — занадто поступливі
У тому, що у вас забагато роботи, винен не лише начальник. Однією з причин можливих переробок може бути невміння вчасно сказати “ні”, коли кількість роботи зростає подібно сніговому кому, а ви мовчки страждаєте і терпите в очікуванні, що все само собою як-небудь утрясеться: обсяг зменшиться, начальство помітить вашу неоцінену працю або станеться ще щось з розряду фантастики.
Хваліть мене, хваліть!
Люди, схильні до перфекціонізму і гіпервідповідальності, ті, у кого на обличчя синдром відмінниці, зазвичай відразу потрапляють в групу ризику. А так як “відмінниці” звикли все у своєму житті робити на “п’ять”, це означає, що на них взагалі можна спихнути роботу всього відділу, непотрібних людей скоротити, а зарплату додавати не потрібно.
Тривога — вірний супутник
Співробітник з підвищеним рівнем тривожності — ідеальний працівник. Якщо ви боїтеся втратити роботу, не прогодувати сім’ю, мало отримувати, то ви для свого боса цінний скарб, від якого не так просто відмовитися. Люди з тривожністю весь час про щось переживають і чогось боятися, тому їх, зазвичай, все використовують у своїх цілях, адже ними можна маніпулювати за допомогою того, чого вони найбільше бояться.
Боїтеся втратити роботу — значить, сидіть і працюйте за себе і того хлопця. Страшно підійти попросити надбавки — працюйте на мінімальній ставці. Не потрібно думати, що ваші страхи зрозумілі тільки вам. Своєю поведінкою і безвідмовністю ви кожен раз даєте своєму начальству привід не рахуватися з вами.
Що робити?
Які б внутрішні проблеми не штовхали вас на те, щоб працювати більше, задумайтеся про те, що ваші сили не нескінченні, і вам потрібно черпати звідкись енергію для нових звершень. Погодьтеся, але вичавлений лимон не справляє такого ж враження, як стиглий і соковитий.
Все йде за планом
Поки ви з силами збираєтеся на серйозну розмову зі своїм босом, не зайвим буде згадати про те, що таке тайм-менеджмент — не хапайтеся за все відразу, чітко плануйте свої справи, розставляйте пріоритетність завдань, це допоможе економити час і, найголовніше — ваші сили, витрачені на роботу і відмовитися/перенести те, що сьогодні точно не горить.
Зробіть паузу
Робіть невеликі перерви в поточній роботі на каву і на те, щоб просто посидіти з закритими очима кілька хвилин. Коли ми закриваємо очі, мозок починає працювати в альфа-режимі: він перебудовується, відпочиває і перезавантажується. Це допоможе вам краще концентруватися і швидше виконувати поставлені перед собою завдання.
Будь-якій людині потрібен відпочинок, а у вашому випадку це вже необхідність. Тому обов’язково поговоріть зі своїм начальством, спробуйте вирішити ситуацію мирним шляхом, у спокійній дружній бесіді. І дихайте рівномірно.
Переглядів: 278