Для чого хитромудрі водії при запуску двигуна взимку переводять автоматичну коробку передач в “нейтраль”

Поради

Розбираємося в найдивнішому водійському лайфхаку.

Щоразу, коли приходить зима на територію нашої країни, в водійському середовищі, в тому числі і в соцмережах, оживає інтерес до всіляких хитрощів і методів, що полегшує життя двигуну на морозі.

У мережі зустрічається порада переводити “автомат” в нейтральну позицію при запуску автомобіля в мороз. Прихильники цього методу (або теоретики, — зрозуміти складно) стверджують, ніби таким чином полегшується пуск двигуна зменшується його знос в ході прогріву.

Для початку нагадаємо, що переважна більшість більш-менш сучасних машин в принципі відмовиться заводитися, якщо селектор “автомата” стоїть в якому-небудь ще положенні, крім “паркінгу”. Так що вищенаведений “лайфхак” пуску мотора — явно з області фантастики.

А з приводу користі переведення КП в положення “N” заради заощадження ресурсу тільки що заведеного і холодного двигуна можна і поговорити.

Зауважимо, що автомобілісти часто називають “автоматом” і роботизовані КП однаково. Переводити їх в “нейтраль” з “паркінгу” при прогріванні мотора сенсу немає взагалі ніякого. В обох цих положеннях селектора диски зчеплення коробки роз’єднані з колінвалом двигуна машини.

Інший тип КП, що зараховується часом до “автоматів”, — варіатор. Тут за зв’язок з колінвалом мотора відповідає пристрій за принципом дії аналогічне зчепленню. Включаючи “нейтраль” ми його розмикаємо і вали варіатора припиняють обертання. Відповідно, коробка не буде грітися одночасно з двигуном. А коли її потім знімуть з “нейтралі” і змусять працювати “на холодну”, знос піде прискореними темпами. Подібний режим експлуатації КП такого типу, здатний прикінчити варіатор в найкоротші терміни.

Що стосується “істинної” автоматичної КП, — гідротрансформаторної, — то для відповіді на питання про нейтраль при прогріванні взимку доведеться трохи зануритися в принцип її роботи. Перш за все, скажемо, що мотор пов’язаний з шестерінками її передач через блок гідротрансформатора. Він являє собою, грубо кажучи, два розташованих один навпроти одного “вентилятора”, занурених в рідину. Один з них жорстко пов’язаний з колінвалом двигуна, а інший — з вищезазначеними “шестерінками”. “Вентилятор”, що сидить на валу ДВС, жене рідину в бік свого “візаві”, через що той теж починає крутитися, передаючи момент обертання далі в трансмісію.

Між цими двома “вентиляторами” знаходиться штуковина під назвою “реактор”. Фактично, це ще своєрідна “турбінка”, завдання якої — більш ефективно направляти потік рідини від першого “вентилятора” до другого. Для цього реактор фіксують нерухомо!

Коли ми переводимо “автомат” в нейтраль, реактор звільняється і отримує можливість крутитися як йому заманеться. Відповідно, передача моменту від двигуна трансмісії припиняється, а ведучий “вентилятор” гідротрансформатора молотить, вважай, даремно. Так, при цьому мотор дійсно відчуває трохи менший опір з боку АКП. І, можливо, трохи менше зношується. Однак при цьому практично не прогрівається сам “автомат”. Втрати його ресурсу від регулярної експлуатації в непрогрітому вигляді будуть набагато помітніше для автовласника.

Таким чином, зимовий прогрів машини з будь-яким типом “автомата” в режимі “нейтраль” в кращому випадку марний, а в гіршому — просто небезпечний для КП.

Джерело



Переглядів: 234