Залежність від роботи: як розпізнати та боротися з нею
Неконтрольований потяг до роботи може обернутися сумними наслідками.
Момент, коли до здорового азарту від виконання робочих завдань домішуються постійна незадоволеність і почуття провини за дозвільне проведення часу, невловимий. Ейфорію від вдалого проєкту або продуктивного дня швидко змінює тривога. Все життя за межами роботи здається другорядним, минає немовби в поспіху і з нервовим бажанням скоріше повернутися до справи.
Проблема трудоголізму не лише в тому, що цей стан важко розпізнати. На відміну від інших залежностей — алкогольної, наркотичної, азартних ігор — фанатичний потяг до роботи заохочується суспільством, тому мало кому спаде на думку боротися з ним.
Важко перестати заганяти себе, коли постійно отримуєте по потилиці культом успішності і продуктивності. Ніхто з нас не мріє в 30 років померти за комп’ютером від серцевого нападу, але про те, що ця перспектива цілком реальна, теж мало хто думає.
Якщо відчуваєте, що вам складно повністю абстрагуватися від професійних завдань, де б ви не перебували, відчуваєте провину за те, що не цікавитеся роботою у вільний від неї час, — це одна з перших ознак трудоголізму. Ось кілька порад, які допоможуть вам контролювати потяг до роботи.
Визнайте проблему
Робота розганяє всі інші сфери життя непомітно. Зате, щоб позбутися від залежності, потрібне свідоме зусилля. Перше, що ви повинні зробити, визнати, що у ваших відносинах з кар’єрою є проблеми.
Виправдати затримки в офісі і понаднормову роботу нескладно — “мене попросив начальник”, “я хочу вкласти більше зусиль в цей проєкт”, “я не можу відмовитися”. Потрібно виробити звичку визнавати, що це не норма, і такі речі мають бути винятком, а не правилом.
Знайдіть хобі
“У мене не було ніякого розмежування між роботою і рештою життя, поки я не зайнялася йогою. Спочатку сумнівалася, чи зможу вклинити якісь інші заняття у свій графік. Нове захоплення допомогло зрозуміти, що завершувати робочий день повинна я сама, тому що справи не закінчаться ніколи. Три дні на тиждень я точно знала, що ввечері повинна бути в залі, просто закривала комп’ютер і йшла на тренування. І знаєте, світ не впав, мене не звільнили, я навіть не стала менш продуктивною”, — поділилася одна жінка.
До одержимості роботою схильні ті, кого вдома нічого не чекає, крім вечері і ліжка. Знайдіть інтереси за межами офісу, і вам буде заради чого завершувати трудовий день. Може здатися, що робота рятує вас від нудьги, при цьому вона корисніша за звичайні розваги. Правда в тому, що постійна зануреність у робочий процес вимотує і може привести до емоційного вигорання.
Не скасовуйте соціальні плани через роботу
Скільки разів ви скасовували вечір з подругами або поїздку до батьків через роботу? Під час напруженого тижня здається, що у вас не повинно бути часу на особисте життя, але чим якісніше ви будете перемикатися і відпочивати, тим краще зможете працювати. Намагайтеся не перекреслювати свої соціальні плани через роботу. Краще перенести зустріч на пів години, ніж на наступний тиждень.
Знайдіть те, що допоможе вам упоратися з занепокоєнням
Проблема трудоголіка не в тому, що він не може взяти вихідний, а в тому, що йому складно не мучитися докорами сумління під час неробства. Людина буквально не вміє відпочивати, тому не важливо, скільки днів відпустки у неї буде.
Намагайтеся знаходити у вихідні дні те, що вас заспокоює. Для когось — це прибирання дому.
“Я люблю наводити порядок, і після того, як вимию квартиру, відчуваю, що день вже пройшов не даремно і можу спокійно розслабитися. Це може бути що завгодно: читання книги, хороший фільм, зустріч з друзями — будь-яке з цих занять не менш важливе і корисне, ніж кар’єра”, — поділилася жінка.
Намагайтеся не думати, що за межами роботи ви витрачаєте час даремно.
Обмежте свій максималізм
Трудоголік майже завжди схильний до перфекціонізму. Мало того, що робота над тим, щоб робити все ідеально, забирає багато часу, до цих зусиль часто взагалі нікому, крім вас самих, немає діла. Ви не можете працювати по максимуму сім днів на тиждень. Обмежуйте свої перфекціоністські нахили і не чекайте моменту, коли будете повністю задоволені собою.
Починайте день із чогось приємного
Правильний початок дня допоможе грамотно розподіляти завдання, зменшити тривожність і дасть привід зайвий раз згадати, що за межами офісу теж є життя. Намагайтеся робити щось приємне з самого ранку, а не заповнювати цей час тільки збиранням на роботу.
Зверніться до психотерапевта
В основі будь-якої залежності лежать більш глибокі проблеми, які людина намагається усунути роботою, їжею або алкоголем. Постійна зайнятість дозволяє не думати, що у вас немає сім’ї, або уникати конфліктів, які в ній відбуваються. Одержимість кар’єрою може говорити про серйозні комплекси і невпевненість у собі. Розібратися в істинних причинах залежності вам допоможе тільки досвідчений фахівець, тому не соромтеся звертатися до психотерапевта. Немає такої хвороби, як “трудоголік”, але є реальні проблеми, які призводять до цього стану.
Переглядів: 284