Як поводитися на співбесіді, щоб не виглядати зазнайкою

Територія успіху

Будь-яку позитивну рису можна розкрити без надмірного вихваляння.

Уявіть, ви йдете на співбесіду, розповідаєте про свій досвід, навички, побажання щодо нового місця роботи. Відмінно справляєтеся. Як раптом, рекрутер задає одне з найбільш незручних питань: розкажіть про свої переваги? Чим ви хороші? Що робити в такій ситуації? Хвалитися? У нашій культурі хвалитися — це поганий тон. Як показати себе з кращого боку, щоб не виглядати зазнайкою? Розбираємося разом з Анастасією Ісаєвою, менеджером з розвитку бренду роботодавця великої мережі магазинів.

Головне — говоріть про те, що є насправді. І не оцінюйте себе, говоріть про факти.

Ось кілька прикладів того, що скаже про ваші якості краще, ніж фраза «я молодець»:

1. Комунікабельність і вміння спілкуватися: розкажіть, як вирішували конфліктні ситуації, наведіть конкретний приклад. Або про те, як знайшли підхід до складного клієнта, налагодили відносини з новим колективом.

2. Цілеспрямованість. Тут буде доречно розповісти, які цілі перед вами стояли, що ви робили для їх досягнення і якого результату вдалося досягти. Обов’язково врахуйте, за якими критеріями ви розуміли, що результат досягнутий, наприклад, план продажів, відсутність помилок у роботі або зростання показників.

3. Відповідальність і пунктуальність. Це хороший приклад, коли вчинки говорять краще за слова. Не спізнюйтеся на співбесіду, візьміть всі документи, про які вас попросили. А для правдивості будьте готові розповісти, як саме ваші дії впливали на загальний результат. І не бійтеся визнавати помилок.

4. Здатність до навчання. Якщо ви швидко вчитеся, доречно буде розповісти, які знання і навички ви освоїли на попередніх місцях роботи. Які висновки зробили з помилок і як діяли, якщо ситуація повторилася. Можна вказати ресурси, якими ви користуєтеся для самоосвіти або навести приклад, як ви самостійно розібралися в новому завданні.

5. Креативність і гнучкість мислення. Про креативність людини можна зробити висновок по тому, наскільки нестандартні рішення та ідеї вона пропонує. Якщо ви — креативна людина, розкажіть, які ідеї вам вдалося втілити на попередніх місцях і який ефект це справило. Також підійдуть приклади того, як ви знайшли вихід з нестандартної ситуації.

6. Лідерські якості. Тут підійдуть приклади та історії прояву ініціативи в колективі. Це легко показати навіть фахівцеві без досвіду роботи. Розкажіть, як надихнули друзів на похід або організували одногрупників/сусідів на суботник. Якщо ви керівник, то хорошою ілюстрацією вашого лідерства будуть приклади того, як ви надихали своїх підлеглих на кращі результати, які варіанти мотивації (крім грошової) придумували. Також прекрасним прикладом буде, якщо ви розповісте, як знайшли підхід до складного підлеглого або виховали з нього керівника.

7. Організованість. Якщо ви хочете показати, що ви організована і дисциплінована людина, розкажіть, як вам вдається все встигати. Поділіться техніками і методиками, які ви використовуєте для планування, навіть якщо вам здається, що це роблять всі. Адже головне — що це робите ви. Наведіть приклади, що робили в ситуації, коли все пішло не за планом. Або навпаки, як вибудовували план на день або як організували робочий процес або подію.

8. Стресостійкість. Якщо ви по життю спокійна людина, то наведіть приклад, як ви допомагали комусь впоратися в складній ситуації. Або як ви вийшли з ситуації, коли всі розгубилися. Іноді навіть просто прикладів стресової ситуації для таких людей вистачає, щоб зрозуміти — ось це кремінь. Наприклад, на одній зі співбесід кандидат довго не міг згадати жодної стресової ситуації, а в підсумку те, що згадалося, справило найбільше враження: це була розповідь про потоп у магазині, з якого втекла ігуана! Для багатьох це катастрофа, а для нього — так, ну похвилювалися.

Якщо ж ви, навпаки, емоційна людина, але вмієте справлятися з емоціями, згадайте приклади, як вам вдалося взяти себе в руки і встояти в напружений момент. І що вам в таких ситуаціях допомагає: зробити три глибокі вдихи, поставити себе на місце скандального клієнта або подумати про хороше. Немає нічого поганого в емоційності — але ще краще, якщо ви вмієте справлятися з емоціями.

Як бачите, кожну якість можна розкрити, не хвалячись і не розписуючи свої позитивні сторони. Наводьте приклади, спирайтеся на факти, показуйте свої кращі сторони прямо на співбесіді.

Головне — щоб це дійсно було те, чим ви в собі пишаєтеся.

Джерело



Переглядів: 421