Вчені з’ясували, як люди стають лівшами
Праворукість або ліворукість людини визначається не головним, а спинним мозком.
Праворукість або ліворукість людини визначається не головним, а спинним мозком, а саме — експресію певних генів в ньому. До такого висновку прийшли вчені Рурського університету (Німеччина) і їх колеги з Нідерландів та Південної Африки, проаналізували розвиток п’яти людських плодів, повідомляється на сайті вузу.
Перевагу в рухах тієї чи іншої руки проявляються ще в утробі матері починаючи з восьмого тижня вагітності. Це стало відомо ще в 1980-ті роки завдяки УЗД. Приміром, з 13-го тижня вагітності ненароджені діти вже визначаються з тим, великий палець якої руки їм зручніше смоктати.
Рухи рук ініціюються через рухову область кори головного мозку: вона посилає сигнал у спинний мозок, який, своєю чергою, транслює команду в кінцівки. Однак ця зона мозку не з’єднана зі спинним спочатку, а домінування тієї чи іншої руки проявляється ще до того, як це з’єднання в організмі зародка сформується. Саме тому вчені звернули пильну увагу на розвиток саме спинного мозку.
Дослідники проаналізували експресію генів там в період між восьмим та дванадцятим тижнями вагітності й виявили відмінності, пов’язані з розвитком правої й лівої сторін, саме в тих сегментах, які керують рухами рук і ніг.
Біологи виявили також причину асиметричної активності генів. По всій видимості, в її основі лежать епігенетичні фактори, коли зміни експресії генів не зачіпають послідовність ДНК. Тобто мова більшою мірою йде про вплив навколишнього середовища.
Переглядів: 259