В Івано-Франківську відбувся допрем’єрний показ фільму «Щедрик»

Суспільство

Події у фільму розгортаються у місті Станіславів, нині Івано-Франківськ. Одна будівля стала домівкою для чотирьох різних національностей: українців, поляків, євреїв та німців. Місто зображується під окупацією більшовиків та Рейху й відтворює події, що сталися в часи Другої світової війни.


Пише Голос-Інфо, посилаючись на допис Вікторії Плахти.


Сценаристка Ксенія Заставська та творці фільму, щоб дотримуватись історичної достовірності, консультувалися з істориками та краєзнавцями, представниками різних діаспор.


«Фільм є історичним не тільки через те, що події відбуваються у воєнний період. Ми вирішили згадати й ті події, що відбувалися тут, у Станіславові», – каже режисерка стрічки Олеся Моргунець-Ісаєнко.

Йдеться про розстріл 1943 року під стінами станиславівської синагоги. Тоді гестапівці розстріляли 27 українських патріотів. Більшість із них затримали напередодні, під час облави в міському театрі, куди містяни прийшли на оперету Ярослава Барнича «Шаріка».


Фільм став знаковим для єврейської нації, оскільки порушує питання Голокосту та масові утиски їхньої спільноти. Тому творці фільму отримали пропозицію перекласти фільм іврит, прем’єра якого відбудеться в Єрусалимі. Кошти, зібрані там на показі, перекажуть для потреб ЗСУ.


«Жодна країна у світі не запропонувала нам безкоштовно перекласти. Всі хотіли, щоб ми надали їм готовий переклад, а євреї самі захотіли його зробити», – додає режисерка.

Пісня «Щедрик» у стрічці виступає символом єднання, а одна із героїнь вважає, що вона здатна робити людей добрішими, тому виконувала її у різних скрутних ситуаціях та вірила, що може розбудити приспане добро навіть у ворогові й помирити весь світ.


«Ми не хотіли б, щоб стрічка асоціювалася з війною, бо насправді вона не тільки про це. Ми хочемо, щоб у цьому фільмі бачили людяність. Людяність, яку ми не втрачаємо навіть тоді, коли дуже важко», – каже продюсер «Щедрика» Тарас Босак.

Знімали фільм не в Івано-Франківську, а в Києві, у спеціально збудованих павільйонах із декораціями, та в Ніжиловичах. Хотіли знімати в Івано-Франківську, але, як розповідає режисерка, не вистачило би коштів адаптувати. Фінансування проєкту здійснене у рівних частинах українською та польською сторонами. Українську частку фінансування взяло Держкіно.

Показ фільму «Щедрик» розпочнеться по всій країні з 5 січня.


Переглядів: 417