У яких випадках кішки починають муркотіти

Наука

Кішки муркочуть з різних причин.

У сучасної науки досі є чимало питань стосовно того, як і навіщо кішки муркочуть. Давайте спробуємо розібратися у цьому.

Як кішки муркочуть

Це найпростіше питання, з відповіддю на яке вчені більш‑менш розібралися. Вони припускають, що муркотливий звук виробляють внутрішні м’язи гортані. Вони змушують голосову щілину ритмічно звужуватися і розширюватися. Тому на вдиху і видиху, коли повітря проходить крізь гортань, воно вібрує у діапазоні частот від 25 до 150 Гц — у такий спосіб виникає неголосне ритмічне “мррр”.

Але ось чому м’язи гортані починають працювати у режимі муркотіння і що взагалі кішка хоче сказати своїми звуками, поки не зовсім зрозуміло.

Чому кішки муркочуть

Найпоширеніша версія — тому що їм приємно. Дійсно, часто кішки муркочуть, коли їх гладять — тобто коли господар демонструє ніжність, турботу, готовність приголубити і захистити тварину.

Це може бути еволюційно розвиненою реакцією центральної нервової системи, яка допомагає котам вижити. Так, відомо, що кошенята починають муркотіти у віці кількох днів від народження. Цей звук повідомляє кішці-мамі, що з дитинчам усе гаразд, воно на місці, йому тепло і воно готове їсти. Кішка розслабляється, лягає зручніше і починає годування.

Багато тварин продовжують муркотіти і ставши дорослими — коли потрапляють у “дитячу” ситуацію і відчувають турботу господаря, або передчувають швидкий обід. Але не завжди муркотіння говорить про те, що вихованець задоволений затишком і безпекою.

Ось кілька поширених ситуацій, у яких нервова система кішки може запускати механізм муркотіння, тобто змушувати м’язи гортані ритмічно звужуватися і розширюватися.

Кішка спілкується

Муркотіння — одна з форм котячих комунікацій. Воно стосується не лише спілкування хвостатої мами з її дитинчатами. Часто коти муркочуть, коли вилизують один одного або займаються спільною справою.

Кішка досліджує незнайоме місце

У такому випадку муркотіння — спосіб привернути до себе увагу, повідомити родичам, що залишилися позаду: “Я тут, я на зв’язку”. А тим, хто мешкає у цьому місці, — “Я спокійний, доброзичливий і не небезпечний, не чіпайте мене”.

Кішка нервує

Часто кішки муркочуть під час відвідування ветеринара або коли щойно втекли від собаки, або коли очікують на напад, або готуються атакувати самі. Загалом, муркотіння може бути безпосередньо пов’язане з пережитим стресом.

Кішка намагається зцілити себе

За деякими даними, звукові вібрації на частоті котячого муркотіння роблять кістки більш щільними, зміцнюють м’язи і зв’язки та прискорюють загоєння тканин за наявності різних травм. Ця інформація підкріплена статистикою: кішки дійсно відновлюються після переломів та операцій швидше і легше, ніж, наприклад, собаки.

Вчені поки не можуть пояснити, чому таке трапляється. За однією з версій муркотіння — це механізм, який дозволяє хвостатим підтримувати себе у формі.

Дійсно, коти досить ледачі, багато сплять і в цілому не займаються фізкультурою. Однак при цьому вони зберігають спритність, швидку реакцію, сильні м’язи. І муркотіння у цьому процесі може грати не останню роль.

Не заздріть, а краще почухайте кота за вухом. Можливо, його вдячне муркотіння допоможе й вам. Існують дослідження, які доводять, що звукові вібрації на частотах 18-35 Гц відновлюють і людський організм.

Джерело



Переглядів: 335