У франківський музей передали документи, що раніше були секретними (ФОТО)
До Музею визвольної боротьби в Івано-Франківську передали архівні документи Служби Безпеки ОУН 1940-х років.
Про це повідомляє Руслан Марцінків, пише Голос-Інфо.
Документи містять повідомлення про ліквідацію повстанців та протоколи СБ ОУН про допити та страту зрадників.
Експонати викупили на відкритому аукціоні за підтримки Івано-Франківського міського голови Руслана Марцінківа та мецената, депутата міської ради Олега Капустяка.
«Якщо оцінювати за сучасними мірками, то Служба Безпеки ОУН – це була і Служба безпеки України, і поліція, і частково судова гілка влади. Організувати таку сильну потужну і дисципліновану організацію фактично без підтримки державного механізму було дуже й дуже непросто. У неї відбирали тільки найкращі кадри. Служба безпеки ОУН – це є феномен в нашій державі. І важливо, що збережені документи про те, як вона була організована, функціонувала, які були протоколи та методи роботи. Надзвичайно приємно, що є цілий рух, який забезпечує повернення цих документів для громади», – прокоментував під час передачі документів Руслан Марцінків.
Як стверджує міський голова Україні не 30 років, а набагато більше. Адже СБ ОУН діяла на підставі Акту відновлення Української Держави 30 червня 1941. Завдяки якому видавалися відповідні розпорядчі документи та інструкції для ліквідації зрадників та сексотів.
Документи містять дані про осіб, які були ліквідовані, а саме: імена, місця народження, вік, заняття та перелік злочинів.
«Такі документи дозволяють спростувати міфи, наче повстанці без суду і слідства знищували всіх, хто міг бути пов’язаний із радянськими репресивними органами. Насправді ж повстанці дуже серйозно ставилися до будь-яких повідомлень про співпрацю населення з радянськими органами: проводили слідство, вивчали матеріали справи, і лише за наявності величезного обтяжувального матеріалу, який вказував на причетність до загибелі повстанців, революційним судом ОУН виносилися рішення про усунення такої людини», — говорить директор Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери Ярослав Коретчук.
Переглядів: 291