У Франківську відбувся поетично – мистецький реквієм “Їх не врятували ні доля, ні укриття…”

Суспільство
4 червня в Україні вшановують пам’ять дітей, які загинули внаслідок російської агресії.

День пам’яті встановила Верховна Рада України у 2021 році.
Дата 4 червня обрана не випадково – цього дня у світі відзначають Міжнародний день дітей – безневинних жертв агресії. День встановлено, для того, щоб громадськість не забувала про те, що під час війни гинуть не тільки солдати, але й невинні діти.
Прикро що українські діти стали ціллю для російських загарбників.
В цей день, 4.06.2024 о 15:00, на Абонементі ЦМБ Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради провели мистецько-поетичний реквієм “Їх не врятували ні доля, ні укриття…”
За кожним обірваним чи скаліченим дитячим життям стоїть злочин російської держави-окупанта та її армії. Саме це і старались донести учасники заходу, який розпочали з хвилини мовчання та молитви на вервичці за світлі душі діток – безневинних жертв російської агресії.
Модераторка заходу – Таня Нємцева нагадала присутнім цифри, які болять:
“Більше ніж 1899 дітей постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії РФ. Станом на ранок 27 травня, за офіційною інформацією ювенальних прокурорів, 548 дітей загинули та понад 1351 отримали поранення різного ступеня тяжкості” та представила художницю, члена Національної спілки художників України, доцентку Кафедри дизайну і теорії мистецтва Кафедра дизайну і теорії мистецтва Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, а ще багатодітну маму, яка виховує 5 дітей – Ірину Чмелик.
Пані Ірина в цей день знайомила присутніх з своєю виставкою авторських графічних портретів “Ті, хто стали янголами”.
Це графічні зображення дітей з різних куточків України, які нагадують нам про те, що росія вбиває найцінніше – наше майбутнє. Ці роботи – присвята усім дітям – невинним жертвам цієї кривавої російсько-української війни.
Біля портретів, у форматі інсталяції – дитячі іграшки, олівці, крихітні мольберти… А поруч з ними – експресія лампадок, які так несуголосні до асоціацій з дитинством. Тим, яке мало б відлунювати безтурботністю, заливатися дзвінким сміхом, жити з відкритим навстіж серцем…
Втім ворог прицільно влучає в дитячі мрії, калічить, вбиває, нищить…
І над дитинством Дамокловим мечем гойдається нестерпний біль….
Також художниця зауважила, що вона передусім багатодітна мама і ця тема не могла пройти повз її серце. Вона розповіла історії намальованих дітей , підкресливши, що першим намалювала портрет Дані Дідіка, який загинув у теракті під час харківського Маршу Єдності у лютому 2015 року. А цьогоріч цю роботу пані Ірина передала батькові загинувшого хлопця.
За словами пані Ірини, діти, яких вона малювала, ще не встигли прочитати книги, зіграти на музичних інструментах, насолодитися життям сповна… це літо не зігріє їх сонячним промінням, не розільється у пригорщах долонь рубінами стиглих черешень.
Далі до вшанування пам’яті дітей, які загинули внаслідок російської агресії читанням проникливих віршів долучилися присутні в бібліотеці: письменниця, професорка Ольга Деркачова, поетки Марія Мудра та Ярослава Харук, молоді майстри поетичного слова Богдан Кирста, Вася Сливчик, Оксана Дубовська, Марічка Федорів. Також їх підтримала і бібліотекари: Марія Железняк, Ольга Кирста, Марія Зіняк. Читали як власні, авторські вірші, так і поезію українських сучасних авторів і, навіть, дітей.
Вірші всеціло витворили поетичний вітраж: з гострими краями кольорових скелець, щемом пропущеного крізь себе болю.
Це було так емоційно і зворушливо, що в кожного на очі навертались сльози, а діти, мабуть, почули нас з небес .
Скільки болю, скільки смертей, за що все це дітям? Дехто навіть не побачив цього прекрасного світу, це так боляче. До мурашок проберає, зачіпає за душу. Дуже щиро і душевно, але правдиво…
Не пробачимо ніколи.
Саме наша пам’ять має стати для них ромашковим полем, ароматом улюблених цукерок, мереживною ниткою між життям і вічністю!
Пам’ять про дітей, які загинули під час війни російської федерації проти України, завжди буде жити в наших серцях.
Також однойменна виставка пропонується для користувачів бібліотеки, мешканців мікрорайону, міста та гостей в вітринному бібліопросторі.
Нагадуємо, що дана виставка графічних робіт Ірини Чмелик буде діяти ще 2 тижні. І кожен бажаючий, завітавши в бібліотеку, зможе глибше ознайомитись з нею.
“Дякуємо всім, хто в цей день був з нами та вшанував пам’ять дітей, які загинули в наслідок російської агресії” – написала на сторінці ФБ Ольга Криста 


Переглядів: 361
banner