Студентки із Запоріжжя ознайомилися з роботою Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську

Суспільство
10 червня в рамках виїзної практики студентки факультету журналістики Запорізького національного університету зустрілись із координаторкою Івано-Франківського Центру журналістської солідарності Вікторією Плахтою. Зокрема вдалося поговорити про діяльність центру, нові проєкти, допомогу журналістам і релокованим редакціям, організацію тренінгів та співпрацю з іншими центрами.


Пише Голос-Інфо з посиланням на Вікторія Плахта


Саме в Івано-Франківську на початку квітня 2022-го було відкрито перший центр солідарності, потім протягом тижня вони з’явились у Львові й Чернівцях. Географічне розташування обласного центру сприяло зручній і безпечній доставці з-за кордону відео- й аудіотехніки, бронежилетів і шоломів й іншого, необхідного для роботи журналістів, що потім розподіляли між іншими регіонами. У липні того ж року відкрили центри в Запоріжжі та Дніпрі, а в грудні 2023-го року створили у Харкові. Наразі Івано-Франківський Центр журналістської солідарності опікується ще чотирма областями: Волинською, Рівненською, Чернігівською та Херсонською.


«Наприклад, у Чернігівській області три редакції потребували ноутбуки й одна – генератор. У нас є доброчинний фонд «Чисті серцем», який очолює членкиня НСЖУ Ірина Рабарська. Звернулися до них і фонд оперативно надав усе необхідне. Також ми звертались і до італійських друзів-волонтерів. Журналістка з Луцька Людмила Приймачук постійно їздить у прифронтові міста Запорізької області, робить звідти репортажі. Всі матеріали вона фіксувала на свій старенький смартфон. Ми звернулись до наших італійців, розповіли цю ситуацію. І буквально за десять днів нам переслали новий телефон», – поділилась Вікторія Плахта.

Уже в перші дні повномасштабної війни франківські журналісти надавали допомогу колегам із прифронтових регіонів. Здебільшого потреба була в аудіо- та відеотехніці, павербанках, сонячних батареях, а також у засобах безпеки: бронежилетах, шоломах, тактичних аптечках. Траплялись випадки, коли журналісти полишали свої домівки з однією сумкою, тому центр забезпечував їх продуктами та побутовими речами на перший час. Тоді ефективну допомогу надала Івано-Франківська торгово-промислова палата, яка закривала потребу в продуктах харчування, засобах гігієни, поки колеги-журналісти не облаштувалися на новому місці. Усі журналісти, що зверталися до центру, крім речей, необхідних для життя, отримували психологічну, матеріальну та моральну підтримку. Для покращення морально-психологічного стану організовують тренінги, фахові заходи, а також відпочинок – походи в гори, відвідини музеїв, різноманітні майстер-класи, що допомагають відволіктися й емоційно розвантажитись.


Центр журналістської солідарності – це ще й місце, де медійники, які виїхали з небезпечних територій, можуть попрацювати, передати інформацію в свої редакції. Уже з квітня 2022 року приміщення центру було обладнано необхідною технікою: комп’ютером, принтером, сканером, ноутбуками, мобільним телефоном. Згодом отримали також Starlink та генератор для зручної роботи журналістів-переселенців навіть під час блекаутів. Із початку квітня і до кінця жовтня 2022-го в коворкінгу, приміром, працював кореспондент «Українське радіо. Харків» Роман Кривко. Для того, щоб він зміг працювати, центр надав йому звукозаписуючу техніку. «Він писав не про Івано-Франківськ чи область, він писав про Харків і Харківську область. Це який треба мати авторитет і бути відомим, щоб тобі хотіли по телефону надати інформацію! Він спілкувався з прокурором, міським головою, очільником обласної адміністрації. Тобто, він знаходився тут, а писав і розповідав про рідне місто і передавав усе на «Українське радіо. Харків», – згадує Вікторія Плахта.

До роботи Центру журналістської солідарності долучилися журналісти-волонтери, завдяки яким було зініційовано проєкт «Працюємо разом задля Перемоги». Центр активно сприяє релокованим медіа. Приміром, редакції «Краматорськ Пост», яка на початку повномасштабного вторгнення на тривалий час переїхала на Коломийщину. Цікаво, що три працівники редакції, які перебували в евакуації, саме на Івано-Франківщині долучилися до лав НСЖУ. Теж саме Віра Ільїна з краматорської газети «Технополіс». До речі, вона й донині мешкає в Івано-Франківську, тісно співпрацює з Центром журналістської солідарності.


Окрім допомоги колегам-журналістам, Центр організовує збори на потреби Збройних Сил України та шукає можливості для лікування важкохворих дітей. У вересні 2023 року до Центру завітала членкиня виконкому Європейської федерації журналістів Анна Дель Фрео разом з італійськими волонтерами, з якими вдалося налагодити тісну співпрацю. Саме завдяки цій співпраці, до якої долучився головний редактор газети «Нова Зоря» Іван Стефурак, уже на початку торішнього жовтня відправили на лікування в Італію онкохвору дитину. Вона пройшла повністю безкоштовний курс лікування і незабаром уже має повернутися в Україну. Пізніше скерували на лікування в італійські клініки ще трьох важкохворих дітей.


Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів і ЮНЕСКО. Їхня мета – надавати ефективну підтримку медійникам, які працюють у складних умовах під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.


Стежте за нами в соціальних мережах: ЮтубТелеграмФейсбук та Інстаграм.


Переглядів: 361