Скільки санкцій запровадили проти росії та які країни у лідерах
Під час війни санкції використовують як економічну зброю для тиску на країну-агресора. Одразу після повномасштабного вторгнення росія потрапила під 1000 санкцій. Від 24 лютого 2022 року нові обмеження додавалися майже щомісяця, а нещодавно ЄС запровадив 12-й пакет санкцій проти рф.
Скільки санкцій застосували проти росії
Згідно із дослідницьким німецьким центром CORRECTIV, проти росії запровадили 28 227 санкцій станом на 11 січня 2024 року. Найбільше їх було у жовтні 2022-го — 5592, а найменше у жовтні 2023-го — лише шість. На жаль, за останні пів року темп запровадження санкцій значно знизився.
Чи всі санкції були ефективними — питання відкрите, адже існує багато лазівок, якими росія активно користується. Наприклад, компанія, яка підпадає під ембарго в одній країні, може продовжувати експорт товарів в інші. Для маскування торгових потоків можуть створювати дочірні компанії.
Час також відіграє важливу роль: якщо країна надто довго вагається, ухвалюючи рішення про санкції, компанії та особи можуть перевести фінансові активи в інше місце.
Також росія доволі часто експортує товари (зокрема, подвійного призначення, які потім використовують у виробництві зброї) через сусідні країни, наприклад, Вірменію. Завдяки таким махінаціям ВВП Вірменії зріс на 12% у 2022 році та на 7% у 2023-му, попри політичну та економічну нестабільність у країні та війну з Азербайджаном. Як наслідок, Вірменія потрапила до топ країн із найбільшим приростом ВВП у 2023 році.
Проти кого запроваджують найбільше антиросійських санкцій
Найбільше санкцій запроваджують проти фізичних осіб — майже 16 тис. від початку повномасштабного вторгнення, на компанії, що співпрацюють/працюють у рф чи належать росіянам — приблизно 9,2 тис. та на інституції — майже 3,3 тис.
Влітку 2022 року аналітики CORRECTIV виявили, що основними суб’єктами економічного блокування, до яких входить заморожування європейських рахунків, є політики (715), олігархи (109) та військовослужбовці (108).
Під санкції підпадають:
- російські банки: наприклад, Cбербанк, Центральний банк росії, ВТБ, Альфа Банк;
- олігархи: Роман Абрамович, Геннадій Тимченко, Алішер Усманов, Євген Пригожин та інші;
- оборонні компанії: наприклад, Корпорація тактичних ракет, «Сернія інжиніринг», «НВО Сплав»;
- медіагрупи та ЗМІ: RT (Russia Today), «росія 24», «РТР Планета» тощо.
Які країни запровадили найбільше санкцій проти росії
За підрахунками CORRECTIV, найбільше санкцій запровадила Україна — 19 127. Швейцарія навіть вирвалася уперед за ЄС і застосувала 1971 санкцію, тоді як Європейський Союз — 1435. Далі у рейтингу Бельгія із 1435 санкціями. Закриває топ 5 Нова Зеландія — 1387 санкцій.
Деякі санкції містять заборону ЄС на імпорт вугілля і сталі та не дозволяють заходити у порти Євросоюзу кораблям під російським прапором. Окрім санкцій на державному рівні багато компаній також призупинили бізнес у росії або повністю вийшли з країни.
Переглядів: 460