Що треба знати про стрес котів під час прийому їжі

Наука

Важливо не лише те, що їсть ваш пухнастик, але і те, як він їсть.

Коти є вельми своєрідними і вибагливими вихованцями. Вони звикли бачити у всьому порядок і повну передбачуваність. Коти щасливі, коли навколо нічого не змінюється роками — ті ж стіни, ті ж меблі, на кухні чекає миска, регулярно наповнюється кормом. Нарешті, їх оточують одні й ті ж люди — не треба ні до кого звикати, не треба підлаштовуватися.

Ми вже не говоримо про якість корму — це щось само собою зрозуміле. Кіт ніколи не буде їсти випадкову їжу (виключаємо лише стан сильного голоду). І як же легко зруйнувати крихкий котячий світ: достатньо переїхати на іншу квартиру, ввести в будинок нових людей, обзавестися іншими домашніми вихованцями. Навіть банальний ремонт із поклейкою нових шпалер і перестановкою меблів здатний надовго вивести хвостатих з душевної рівноваги.

Всі ці, з котячої точки зору, негативні зміни тут же відображаються на харчових звичках котів. Достатньо сущої дрібниці, наприклад, зміни графіка харчування. Таке може статися, якщо ви поміняєте, наприклад, роботу. Вихованець тут же “загубиться”, йому здасться, що ґрунт тікає прямо з-під лап.

Зверніть увагу: кіт почав ховатися, він втрачає на очах апетит, поглинає їжу великими порціями, практично не розжовуючи, спостерігається рясна слинотеча, тварина відмовляється користуватися лотком, надмірний грумінг, коли вихованець люто зализує себе до появи лисин, бійки з іншими вихованцями в будинку — ці та інші ознаки вказують на стрес.

Якщо нічого не робити, то стрес під час приймання їжі може стати причиною розвитку такого захворювання, як котячий ідіопатичний цистит, який відкриває дорогу інфекціям сечовивідних шляхів, шкірних захворювань, послаблює імунітет тварини.

Мерилін Крігер (Dr. Marilyn Krieger), відомий експерт-зоопсихолог, вважає, що важливо не лише те, що кіт їсть, але і те, як він їсть. У кожної тварини свої звички і, якщо завгодно, ритуали, пов’язані з трапезою. В цьому плані вусаті друзі мало відрізняються від нас з вами. Є коти, які вважають за краще б поїсти в тиші і самоті. Іншим котам, навпаки, потрібна компанія і суспільство. Є коти, які вважають за краще, щоб на кухні їх завжди чекала миска, наповнена кормом (захотів їсти, зайшов і перекусив). Як існують і тварини, які вибирають годування за графіком.

В іншому разі, якщо піти проти єства і бажань вихованця, розвинеться непорозуміння, а там і до поведінкових проблем та стресу недалеко. Доктор Крігер переконана, що краще все ж надати котам можливість самим вибирати, коли поїсти: для цього треба тримати миску постійно наповненою. Спеціаліст нагадує, що за природою коти є хижаками-мисливцями. Про який графік обіду-вечері в умовах дикої природи можна вести мову?

У доктора Елізабет Бейлс (Dr. Elizabeth Bales) така ж думка, але вона пішла ще далі. На її переконання, домашні коти повинні працювати за їжу, завойовувати її. З цією метою вона радить влаштовувати хованки з кормом. Кіт, покладаючись на природний нюх і силу інтелекту, повинен знайти захований корм. Бонус — сама їжа. Принцип зрозумілий: заробив — заслужив і поїв, а не банально підкріпився.

Експерти також попереджають нас про важливість вибору текстури корму. Знову повертаємося до теми вибагливості: хороші господарі завжди досвідченим шляхом з’ясовують харчові переваги своїх улюбленців. Спробуйте давати сухий корм, комбінувати його з вологим або консервованим кормом, вводити елементи “натуралки” — кіт сам підкаже, що йому потрібно, з особливим задоволенням. Не треба сильно наполягати, намагатися щось проштовхнути силою. Відповіддю стане знову ж стрес і подальша відмова від їжі. Не бійтеся помилитися. Набагато страшніше потім виправляти наслідки пережитого стресу, пов’язаного з їжею, і повною відмовою від їжі.

Не забувайте давати пухнастим вихованцям вдосталь пиття. Вода повинна бути завжди чистою і свіжою, по можливості — прохолодною, але не крижаною. Для надійності розставте по будинку кілька мисок з водою або поїльників. Деякі коти не люблять, коли миски з кормом і водою знаходяться поруч. Коти повинні багато пити, особливо якщо в раціоні переважає сухий корм.

Заохочуйте котів пити. Як варіант, додавайте в воду кілька крапельок соку тунця з консервів, давайте несолоний неконцентрований бульйон. Спробуйте, нарешті, поїльник у формі фонтанчика — багато котів люблять пити саме проточну, а не “застояну” воду.

Загальна порада всім любителям котів: якщо ви помітите, що ваша кіт нічого не їв протягом 24-х годин, терміново зверніться до ветеринара, це може бути небезпечно.

“Коти дуже хитрі, — підказує доктор Крігер. — Але вони самі дають господарям ключі до розгадок різних моделей їх поведінки. Обов’язково звертайте увагу на те, як саме ваші вихованці підходять до питання їжі, які прийоми люблять. Поведінка кота під час їжі часто є єдиним способом, щоб запідозрити проблеми в його фізичному або емоційному здоров’ї”.

Джерело



Переглядів: 366