Прикарпатці ризикують залишитися без субсидії через борги

Суспільство

Уже цього опалювального сезону 73 тис споживачів «Івано-Франківськгазу» ризикують залишитися без субсидії, а після завершення карантинних заходів – без розподілу газу до домівок.

Ще 30 тис боржників уже отримали досудові повідомлення, пише Фіртка.

Загалом, на початок жовтня середній рівень розрахунків по Івано-Франківській області складає 82%. За розподіл газу боргують 362 тис домоволодінь області. Загальна сума боргу становить 75 млн грн.

«Плата за розподіл – це не «гроші за труби», як часто помилково думають люди. Насправді йдеться про забезпечення безперебійного газопостачання для всіх споживачів. А це – щоденне обслуговування газорозподільної системи, – говорить комерційний директор АТ «Івано-Франківськгаз» Віктор Кедик. – Плата за доставку – це життєво необхідні кошти для утримання газового обладнання й мереж, їх модернізації, підтримки належного тиску газу. Якщо ці заходи не проводити – газу у помешканнях споживачів не буде».

Значна частина плати за розподіл газу спрямовується на роботу аварійно-диспетчерської служби «104», яка в режимі 24/7 локалізовує та ліквідовує витоки газу. Ще однією складовою витрат з тарифу на розподіл є встановлення лічильників газу, їх ремонт та заміна, а також обслуговування газового устаткування, обслуговування споживачів, забезпечення роботи Контакт-центру та підтримку роботи онлайн-сервісів.

У зв’язку з пандемією, Верховна Рада України прагнучи захистити соціально вразливі верстви населення у період карантину, прийняла закон, яким забороняє здійснювати відключення від газопостачання побутових споживачів, нараховувати їм штрафи й пені за несвоєчасну оплату спожитих житлово-комунальних послуг. Наслідком цього рішення стала глибока криза неплатежів у газовій сфері, яка вкрай згубно впливає на можливості газорозподільної компанії підготувати мережі й обладнання до осінньо-зимового періоду.

Як інформують в «Івано-Франківськгазі», вони змушені подавати справи до суду на боржників. Уже надіслано 30 тис. досудових попереджень про необхідність сплатити за надану послугу. Стягнення боргів у судовому порядку призведе до додаткових фінансових витрат. Окрім боргу, споживачу доведеться сплатити судовий збір – 2,1 тис. грн, а також виконавчий збір -10% від суми заборгованості і можлива заборона виїзду за межі України. У багатьох випадках сума додаткових витрат перевищить суму, яку споживачеві слід сплатити за послугу з розподілу газу.




Переглядів: 285