Проведено моніторинг поверхневих водних об’єктів Прикарпаття

Суспільство
З початком літа фахівці Івано-Франківського обласного центру контролю та профілактики хвороб посилили заходи щодо моніторингу стану поверхневих вод в місцях рекреації та проживання населення. Зокрема, проводиться відбір проб з поверхневих водойм для дослідження на відповідність вимогам санітарним нормам і правилам по мікробіологічних та фізико-хімічних показниках. Лабораторні дослідження проводять для того, щоб місця забору поверхневих вод для питних потреб та купання в епідемічному і хімічному відношеннях були безпечними для людей, запобіганню виникнення і розповсюдження масових інфекційних та неінфекеційних хвороб.


Пише Голос-Інфо з посиланням на Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб


Відповідно до вимог чинного санітарного законодавства та залежно від цілей водокористування, водні об’єкти поділяються на дві категорії.


  • До 1 категорії відносяться водні об’єкти, що використовуються як джерела централізованого господарсько – питного водопостачання, а також для водопостачання підприємств харчової промисловості.
  • До 2 категорії відносяться водні об’єкти для культурно -побутових цілей, і ті, що знаходяться в межах населених пунктів. Вимоги щодо складу та властивостей води регламентуються в залежності від категорій водних об’єктів.

В Івано-Франківській області проводиться щоквартальний моніторинг стану водних об’єктів в 15 створах першої категорії та 15 створах другої категорії, а також проводяться додаткові обстеження якості поверхневих вод за запитами органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та зверненнями громадян.


Пильну увагу фахівці ДУ “Івано-Франківського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ” приділяють місцям рекреації та відпочинку жителів Прикарпаття, в тому числі пляжам. Відповідно до рішень органів державної влади та місцевого самоврядування – цьогоріч на території області влітку функціонують 4 організованих місць відпочинку біля водойм: міське озеро на вулиці Гетьмана Мазепи в Івано-Франківську; туристичний комплекс “Буковель” у селі Поляниця; міський пляж на лівому березі річки Дністер у місті Галич; озеро в міському парку культури й відпочинку імені Івана Франка в Калуші.


У вказаних місцях масового відпочинку купатися не рекомендується, на водних об’єктах проводитиметься винятково прокат човнів, катамаранів та інше, крім пляжів ТЗОВ «Буковель», де планують купальний сезон. За цими пляжами ведеться щотижневий моніторинг поверхневих вод з відбором проб води за мікробіологічними та фізико-хімічними показниками. В період з 1.06. по 21.06. 2024 лабораторіями ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ » проведено 140 досліджень води. За результатами досліджень якість води відповідала «Гігієнічним нормативам якості води водних об’єктів для задоволення питних, господарсько-побутових та інших потреб населення».


Але не секрет, що майже в кожному населеному пункті області існують неорганізовані місця купання в річках та озерах. Тому, ми радимо органам місцевого самоврядування, головам територіальних громад визначити такі місця та звертатись до відокремлених підрозділів ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» для проведення вищевказаних лабораторних досліджень води.


Для купання у природних водоймах необхідно вибирати чисту протічну воду, яка очищується від сторонніх бактерій. Але якщо забруднень забагато, вода починає загнивати, біля берега стає каламутною. В такому середовищі швидко розмножуються небезпечні інфекції. Першими ризикують захворіти діти, оскільки купаються на мілині, де найбільша концентрація бруду.


За відсутності течії водойма стає небезпечною у спеку. Коли температура води перевищує 28 градусів, всередині зникає кисень і на поверхні з’являються синьо-зелені водорості, відмічається «цвітіння» води. Під час гниття вони виділяють токсини. У людей з чутливою шкірою може початися фотодерматоз – запальний процес, що викликає пухирі.


Також нами вживаються заходи для запобігання такому захворюванню, як небезпечному захворюванню, як холера. На території Івано-Франківської області паспортизовані 25 стаціонарних точок відбору води в місцях масового організованого рекреаційного водокористування для дослідження на холеру.


На виконання вимог наказу МОЗ України від 17.05.2001 року №188 «Про зміни обсягу досліджень на холеру» такі проби води досліджуються з 01.06 по 01.10 при температурі води вище 16 градусів С двічі на місяць. За період 01-06. – 21.06.2024 року відібрано 16 проб води. Холерного вібріона не виявлено.


Стежте за нами в соціальних мережах: ЮтубТелеграмФейсбук та Інстаграм.



Переглядів: 185
banner