Проект «Культура проти ейджизму» завітав на Прикарпаття (ФОТО)
Особи похилого віку відчувають брак культурних послуг гостріше за інші соціально-демографічні категорії, оскільки для них місцевий культурний продукт, навіть за умови його не високої якості, часто є безальтернативним через низьку мобільність, незначні доходи, відсутність доступу до інформаційних мереж.
Участь в різноманітних культурних практиках для осіб похилого віку є одним з основних каналів комунікації. Це відіграє соціалізуючу роль, допомагає подолати найболючішу проблему даної категорії – самотність. Одночасно, представники цієї категорії є носіями унікального професійного та життєвого досвіду, корисного для створення актуального культурного продукту, зокрема, в галузі туризму, для формування історичної пам’яті, збереження локальної самобутності тощо
Проект «Культура проти ейджизму» здійснюється громадською організацією «Інститут соціальної політики регіону» за підтримки Українського культурного фонду. В проекті беруть участь ОТГ Харківської, Запорізької, Миколаївської, Хмельницької областей. Прикарпаття представляють три ОТГ: Ланчинська, Брошнів-Осадська та Космацька.
Проектом передбачено проведення низки опитувань у закладах гуманітарного профілю громади з таких питань як: можливості для активного дозвілля осіб похилого віку, особливості користування культурними послугами для пенсіонерів, які проживають на території громади, ставлення мешканців до реформи децентралізації та її впливу на культурну сферу громад.
Ейджизм – це проблема суспільства, яка варта уваги, тим більше в Україні, де проводиться набагато менше заходів протидії цьому процесу, ніж за кордоном.
Впродовж вересня 2020 року регіональний представник проекту «Культура проти ейджизму» на Прикарпатті Наталія Шотурма завітала до Брошнів-Осадської, Ланчинської та Космацької ОТГ, де поспілкувалася з двома фокус-групами: працівники культури громади, які безпосередньо працюють з категорією людей поважного віку, керівники творчих колективів, у яких задіяні пенсіонери та самими пенсіонерами. На зустрічі присутні обговорювали задоволення в громаді культурних потреб мешканців літнього віку, а саме:
1.Оцінка загального стану культурної сфери громади в динаміці за роки незалежності (гірше\краще, доступно\недоступно, акцент на фізичній та економічній доступності).
2.Поінформованість пенсіонерів щодо стану закладів культури. Досвід їх відвідування особами похилого віку.
3.Організовані форми активного культурного дозвілля людей пенсійного віку в громаді. Конкретні приклади.
4.Активність колективів (народних, вокальних тощо) за межами громади.
5.Оцінка пенсіонерами діяльності влади різних рівнів в площині культури.
6.Власний внесок пенсіонерів в організацію дозвілля.
7.Приклади передавання творчого досвіду наступним поколінням.
8.Інструменти покращення культурних послуг.
9.Бачення найближчих перспектив культурних послуг для пенсіонерів.
Працівники бібліотек, які, до речі, є в кожній громаді, розказали, що в час карантину особливо важливими вони є для людей похилого віку, адже ті люблять у вільний час прийти і почитати газету чи якусь цікаву літературу.
У цілому люди похилого віку дали добру оцінку стану роботи закладів культури з пенсіонерами. Також високо оцінили роботу адміністрацій громад, працівників відділів та закладів культури в розрізи культурного життя пенсіонерів. Вони побажали, щоб дослідження, яке проводиться, допомогло уряду зрозуміти потреби людей похилого віку та збільшити фінансування галузі культури. Наталія Шотурма подякувала учасникам фокус-груп за активність та запевнила, що думки мешканців громад будуть відображені у підсумковому науково-аналітичному звіті, котрий буде цікавим та корисним для всіх суб’єктів публічної культурної політики нашої держави.
Також варто згадати про те, що у Брошнів-Осаді один з тих, про які було згадано це Осінній бал, куди запрошуються старші люди для того, щоб згадати свої молоді роки, як вони розважались, чим цікавились. Згадуючи про це, варто розказати також про вечори, які організовують для таких людей похилого віку, щоб провести зустріч однокласників, з якими вони давно не бачились, чи, наприклад, вечір танцю, де чиїсь бабусі та дідусі можуть перенестись на декілька десятиліть назад і потанцювати під треки своєї молодості.
У свою чергу начальник відділу культури, спорту, туризму та зовнішніх зв’язків Ланчинської ОТГ Михайло Іванішак, розказав, що влада старається популяризувати та розвивати культуру краю. Оновлюються сільські клуби та бібліотеки, проводяться різноманітні культурні заходи тощо. Також він сказав, що в їхній ОТГ є колективи, де участь беруть люди літнього віку. Наприклад, народний аматорський хоровий колектив «Дума» клубу села Середній Майдан, керівник Богдана Кінаш. Такі колективи часто залучаються до заходів територіальної громади, такі як святкування Дня села, пам’ятні дати громади, річниця з Дня народження Тараса Шевченка.
У цій територальній громаді людей похилого віку стараються не обділяти увагою, тим більше проводять для них низку розважальних заходів з елементами українських традицій. У свою чергу, самі пенсіонери намагаються не сидіти без діла та популяризують українську культуру, організовують заходи, на які збираються не тільки літні люди, але й всі мешканці ОТГ
Пані Ірина каже, що традиційними для Брошнів-Осадської ОТГ є заклади культури, музичні школи. Варто наголосити, що у їхньому штаті є люди похилого віку. Наприклад, Тринчук Ярослав Іванович – колишній голова народного дому, який зараз працює завучем Брошнів-Осадської дитячої школи мистецтв.
Ще одним хорошим жестом для покращення життя одиноких людей похилого віку є події, які проводять жителі ОТГ за підтримки церкви. Наприклад, як благодійний ярмарок перед Великоднем, за кошти якого закуповується “великодний кошик”
В Народному домі функціонує 4 народні колективи:
Народний ансамбль танцю «Тайстра», керівник Б.Мандроцин
Народний музичний гурт «Карпатські зорі», керівник Б. Креховецький
Народний хоровий колектив, керівник С. Кохан
Народний вокальний ансамбль, керівник І. Тринчук
Фольклорний колектив «Бескидське земляцтво»
Об’єднання «Художнє слово»
При Народному домі діє:
- великий глядацький зал на 300 посадочних місць;
- Музей історії боротьби українського народу;
- Бойківсько-лемківська світлиця.
В бібліотеці діють постійні виставки, які періодично поповнюються книгами з нових надходжень і змінні виставки до пам’ятних дат, ювілеїв письменників та визначних історичних осіб.
Бібліотека організовує і проводить різноманітні просвітницькі і дозвільні заходи по популяризації літератури, які націлені на висвітлення історичних подій, відзначення державних, народних та релігійних свят.
У Народному домі функціонують:
– Народний аматорський фольклорний колектив «Кадоб’яночка», керівник І. Боднар;
– Чоловічий вокальний колектив;
– Жіночий вокальний колектив;
– Хоровий колектив
Переглядів: 338