Почесному громадянину Івано-Франківська Івану Климишину виповнилось 90 років

Суспільство

Сьогодні, 17 січня, у змішаному онлайн та офлайн форматі на фізико-технічному факультеті Прикарпатського університету відбулася урочиста академія з нагоди 90-річного ювілею  почесного громадянина Івано-Франківська, доктора фізико-математичних наук, професора Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника Івана Климишина.


Пише Голос-Інфо з посиланням на Прикарпатський Національний Університет ім. В.Стефаника.


З привітаннями ювіляру виступили ректор Прикарпатського університету Ігор Цепенда, представники астрономічного товариства України, науковці, викладачі ПНУ, колеги, а також його учень та послідовник, директор астрономічної обсерваторії Одеського національного університету ім. І. Мечникова Сергій Андрієвський.


У своїх привітаннях виступаючі високо оцінили значний внесок Івана Антоновича в розвиток університету, вітчизняної науки та освіти.


Зокрема, ректор Прикарпатського університету Ігор Цепенда зазначив, що ювіляр є моральним авторитетом та дороговказом для колективу.


«Ви є дорогою людиною для нашого університету, яка зробила багато для цінної спадщини, як тут, так і за межами. Ви ділилися не тільки своїми знаннями, але й своєю любов’ю до астрономії. Я переконаний в тому, що багато молодих людей, які брали в руки ваш підручник з астрономії, закохалися в цю науку, яка стала якоюсь частинкою їхнього життя. Дякуємо за те, що ви з нами та додаєте усім внутрішньої наснаги, інтелектуальної приємності та енергетичної сили. До вашого ювілею в цьому році ми відкриваємо Міжнародний науковий центр “Обсерваторія” на горі Піп Іван.» — підкреслив ректор.


Американський біографічний центр чотири рази визнавав Івана Климишина «Людиною року» і вніс до книги «Великі мислителі початку XXI ст.».


Рішенням Міжнародного Астрономічного союзу іменем «Климишин» названо планету № 3653.


Ювіляр майже 50 років присвятив Прикарпатському національному університету.


Він автор більше 120 книг монографій, наукових та науково-популярних книг.


Найбільш знакові монографії, наукові та науково-популярні книги Івана Атоновича це: «Ударні хвилі в неоднорідних середовищах» (1972), «Астрономія наших днів» – чотири видання, одне з яких англійською, загальним тиражем 400 тисяч примірників, «Астрономія» (1983; 1986 — франц, у співавт), «Астрономія – підручник для ВНЗ», (1994; перевиданий у 2007 і 2010, у співавт), «Астрономія. Підручник для 11 класу» (2002, 2003; 2003, у співавт.), «Історія астрономії» (2000, 2006), «Астрономія вчора і сьогодні» – два видання, «Релятивістська астрономія» – чотири видання, «Календар и хронологія» (1981,1985,1990; 2001,2002 – укр), «Вчені знаходять Бога» (1993,1996,2004,2010), «Шкільний астрономічний довідник/словник» (1990, 2013, у співавт), «Зоряне небо України» (2003, 2005), «Карта зоряного неба» (2003, 2005, 2012), «Астрономічний енциклопедичний словник» (2003, співавт. і співредактор).


Під його науковим керівництвом дисертації на здобуття наукових ступенів захищали талановиті молоді науковці. Іваном Антоновичем пишається кафедра.


«Великий духовний світ професора Климишина, його феноменальні енциклопедичні знання, блискуче вміння подати складний матеріал зрозумілими засобами й мовою, тонкий гумор, надзвичайна приязна комунікабельність викликають щире захоплення у студентів і потужну мотивацію та непереборну жагу до нових знань, а у його колег-товаришів по кафедрі не менший захват і щиру приязнь.» — підкреслив завідувач кафедри Ігор Ліщинський.


«Мені пощастило співпрацювати з Іваном Антоновичем (одразу скажу, — то була непроста справа). Але результати були того варті! Просимо його і далі давати людству свої ідеї, своє бачення його цілей, адже воно складене все ж таки з розумних істот у безкрайньому Космосі. Іван Антонович Климишин — це національне надбання нашої Держави. Здоров’я йому на багато років! Наснаги на нові починання! А ми — підтримаємо!» — наголосив учень, директор астрономічної обсерваторії Одеського національного університету ім. І. Мечникова Сергій Андрієвський.


Усі побажали ювіляру подальших успіхів в науковій та громадській діяльності задля розвитку вітчизняної науки, освіти та рідного краю.

 



Переглядів: 393