На Прикарпатті анестезіологи вчилися, як ефективно протистояти болю в пацієнтів
Минулого тижня на базі обласної клінічної лікарні пройшла Школа регіонарної анестезії від латвійських та українських спеціалістів. Захід пройшов під егідою Української асоціації регіонарної анестезії та медицини болю та був організований платформою DoctorТhinking.
Про це пише Голос-Інфо з посиланням на КНП ОКЛ Івано-Франківської обласної ради
Учасники курсу слухали лекції та спостерігали за роботою латвійських анестезіологів.
Найперше, з доповіддю про менеджмент болю виступив професор і керівник Асоціації Дмитро Дмітрієв, який очолює також Центру лікування болю у Вінниці. Він говорив про те, що регіонарна анестезія може забезпечити інтраопераційну та післяопераційну аналгезію, що зменшує потребу в опіоїдах у післяопераційному періоді (в т.ч. і “Налбуфіну”).
Професор наголосив, що командна робота хірурга та анестезіолога протягом післяопераційного періоду є життєво важливою для якісного лікування гострого болю і зауважив, що регіонарна анестезія не працює при фантомному болі, хіба що може мати ефект плацебо. Він порадив ознайомитися з алгоритмом системного менеджменту болю при військовій травмі, розробленій фахівцями київської лікарні “Феофанія”.
Завідувачка Центру діагностики неврологічної патології обласної лікарні та співорганізаторка події Надія Сегін детально розповіла про фантомний біль у військових пацієнтів, механізми його виникнення, профілактику та методи лікування. Зокрема, вона детально зупинилася на ботулінотерапії та болю в куксі, а також представила власноруч розроблену карту лікування фантомного болю ботулінічним токсином типу А.
Професор Іван Лісний, завідувач науково-дослідного відділення “Національний інститут раку” прочитав лекцію на тему “Сучасна мультимодальна анелгезія (ММА) та її ризики”. Резюмуючи свій виступ, науковець зазначив, що ММА – це сучасна стратегія сучасної медицини болю. Основою знеболення є парацетамол та нестероїдні протизапальні засоби, але немає єдиної формули знеболення для всіх пацієнтів. Чим більше компонентів у ній, тим більша вірогідність розвитку побічних ефектів.
“Хронічний біль: чи все ми знаємо про нього?” На таке запитання спробував дати відповідь Ярослав Семкович, дитячий та військовий анестезіолог. Він переконував присутніх, що вплинути на різні тригери виникнення хронічного болю та попередити його розвиток можливо методом регіонарної анелгезії.
“На жаль, повномасштабне вторгнення спонукає вчитися швидко знеболювати в екстремальних умовах. І саме з військової анестезії має продовження цивільна”, – акцентував хірург Семкович.
Цікавими були доповіді Іветти Голубовської, президентки латвійської Асоціації регіонарної анестезії та Едгара Васілевскіса, латвійця за походженням, який здобув чималий досвід роботи анестезіологом у Франції, де працював понад двадцять років. Він акцентував, зокрема, на важливості протоколів та аналізував, що може зменшити ускладнення в роботі, про важливість таймінгу.
Відтак слухачі курсу мали можливість поспостерігати, як проводять регіонарну анестезію в операційних травматологічного, нейрохірурхічного та опікового відділень лікарні. Також кожен учасник мав змогу у супроводі латвійських фахівців під навігацією УЗД вивести на екран нервові сплетіння. Моделями були пацієнти-волонтери.
Першість із запитаннями до спікерів події впродовж трьох днів аж до завершення Школи тримав анестезіолог Володимир Іванишин. Насамкінець він поділився своїми підсумками:
“Впроваджувати новітні методики не дуже легко, але це слід робити згідно зі стандартами й тоді все вдасться. Дуже класно, що вже є початок: ось ця конференція, яка демонструє, що все це можливо. І дуже би хотілося бути учасником цього процесу й мати такий кінцевий результат, коли пацієнта після операції нічого не болить”.
Під час Школи її учасники мали змогу оглянути виставкові фото з проєкту “Сталеві духом” (https://stalevidukhom.weblium.site ),
героями якого стали поранені військові, що проходять лікування в нашому закладі, Проєкт привертає увагу до лікування фантомного болю.
Переглядів: 356