Мешканці Прикарпаття на 30% незадоволені діяльністю керівників області

Суспільство

За результатами опитування, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг», майже 70% опитаних мешканців Івано-Франківської міської громади вважають напрямок справ у місті правильним, 17% – мають протилежну думку. Переселенці краще оцінюють напрям справ у місті (більше 80% оцінили як правильний).


Про це пише Голос-Інфо з посиланням на “Рейтинг”


Серед наявних можливостей місцеві мешканці громади та переселенці найкраще оцінили можливість відчувати себе безпечно (задоволені 82% та 94% відповідно, незадоволені 11% та 4%), самореалізацію (задоволені по 71%, незадоволені – 18% та 10%) та розвиток молоді (задоволені 66% та 70% відповідно, незадоволені – 20% та 8%). Гірші оцінки отримали можливість вести бізнес (задоволені 47% та 36% відповідно, незадоволені – 27% та 12%) та гідна оплата праці (задоволені по 31%, незадоволені – 56% та 24%). Всі можливості краще оцінюють опитані із вищим рівнем доходів.


Діяльністю мера Івано-Франківська Марцінківа серед місцевих мешканців задоволені майже 70% опитаних, незадоволені – 26% (серед переселенців задоволені діяльністю 63%, незадоволені – 15%, близько чверті – не визначилися). Його діяльністю більше задоволені старші та бідніші опитані. Діяльністю голови обласної військово-цивільної адміністрації Онищук задоволені 37%, незадоволені – 16%, майже половина – не визначилися із оцінкою (серед переселенців її діяльністю задоволені 33%, незадоволені – 5%, більше 60% – не дали оцінку). Роботою обласної військово-цивільної адміністрації задоволені майже 40%, 28% – незадоволені, третина – не визначилися (серед переселенців задоволені діяльністю 41%, незадоволені – 9%, більше половини – не визначилися). Діяльністю обласної ради серед місцевих задоволені 41%, 21% – незадоволені, майже 40% – не визначилися (серед переселенців задоволені діяльністю 43%, незадоволені – 6%, більше половини – не визначилися). Роботою міської ради задоволені 46%, 25% – незадоволені, майже 30% – не надали свої оцінки (серед переселенців задоволені діяльністю 45%, незадоволені – 8%, 45% – не визначилися).


Взаємодію мешканців міста з місцевою владою щодо вирішення важливих питань громади вважають ефективною 60% франківчан, неефективною – близько 30%. Серед переселенців 60% вважають ефективною взаємодію, 13% – неефективною, більше чверті не визначилися із відповіддю.


Оцінюючи різні напрямки роботи міської влади, ремонтом доріг і тротуарів та благоустроєм дворів та прибудинкових територій 71% місцевих мешканців задоволені, незадоволені – 25-27% (серед переселенців 72-73%% та 21-24% відповідно). Налагодженням функціонування міста у воєнний час задоволені 69% містян, незадоволені – 25% (серед переселенців задоволені 79%, незадоволені – 12%). Оцінюючи допомогу переселенцям, 58% місцевих мешканців висловили свою задоволеність, 10% – мають протилежну думку, третина не змогли оцінити цей напрямок. Самі переселенці більше задоволені наданою допомогою (73%), незадоволені – 18%. Допомогою армії задоволені 57%, незадоволені – 22%, не надали оцінку – 22% (серед переселенців 57% та 15% відповідно, 29% – не визначилися). Соціальною допомогою малозабезпеченим мешканцям серед місцевих мешканців задоволені 44%, незадоволені – 19%, більше третини – не визначилися (серед переселенців задоволені 46%, не задоволені 14%, більше 40% – не визначилися).


Пріоритетними сферами для міської влади вважають допомогу армії (64% серед місцевих мешканців та 57% – серед ВПО), безпеку в місті (27% серед місцевих та 34% серед ВПО), допомогу для переселенців (10% серед місцевих, 25% серед ВПО). Облаштування укриттів вважають важливим по 24%, роботу медичних закладів (12% серед місцевих та 16% серед переселенців), боротьбу із корупцією (22% та 16% відповідно), організацію гуманітарної допомоги постраждалим від війни (9% та 15% відповідно), створення робочих місць по 14%. Роботу шкіл і дитсадків, благоустрій прибудинкових територій обрали до 10% опитаних, соціальні програми для малозабезпечених, розвиток енергозбереження, якість комунальних послуг, ремонт доріг, озеленення міста  – до 5%.


90% франківчан пов’язують свої плани на майбутнє із проживанням у місті. Серед переселенців такі плани мають менше половини опитаних, 40% – не планують залишатися у місті.


Намір найближчим часом купити власне житло в Івано-Франківську мають 9% опитаних місцевих мешканців та 3% переселенців. Ще кожен п’ятий думає над цим (23% місцевих мешканців і 21% переселенців).


На думку більшості опитаних, у найближчі 5-10 років Івано-Франківськ може стати туристичним центром (вважають 46% місцевих мешканців та 42% ВПО). Близько 30% бачать його культурним центром. Як IT-центр у майбутньому розглядають місто 20% місцевих та 12% опитаних переселенців, як освітній центр – 19% та 24% відповідно, як економічний осередок – 10% та 15%, медично-рекреаційний – 9% та 15%. У якості військово-оборонного центру Франківськ бачать у майбутньому 6-7% опитаних. Менше 5% обрали транспортний та аграрний напрямок розвитку міста.


Майже 60% місцевих мешканців та більше 40% переселенців мають зараз роботу. Серед тих, хто не працює, до 40% місцевих  мешканців та майже 35% ВПО планують працевлаштовуватися у місті найближчим часом.


До волонтерських ініціатив, пов’язаних з війною, особисто залучені майже чверть місцевих мешканців (20% серед ВПО), залучені їх близькі друзі або родичі – 22-28% (27-32% серед ВПО), дальні друзі/знайомі у 14% місцевих мешканців (10% серед переселенців), сусіди або інші знайомі 6% (5% серед ВПО). Не залучені до волонтерства близько 30% франківчан та майже 40% серед ВПО.


40% франківчан вважають, що проблема мовного непорозуміння між місцевими мешканцями та переселенцями значна (серед ВПО таких майже 30%), 34% оцінили її як незначну (40% серед ВПО). Менше чверті опитаних франківчан сказали, що проблеми немає (серед переселенців таких до 30%). За останній рік серед жителів Івано-Франківської міської громади зросла кількість тих, хто вважає, що така проблема існує (з 64 до 74%). Більше про неї говорять молодь, жінки та більш забезпечені.


Серед місцевих опитаних більше половини позитивно ставиться до переселенців, третина має нейтральне ставлення, 10% – негативне. Також за рік спостерігається зменшення позитивного ставлення до переселенців (з 68% до 53%) та ріст нейтрального (з 27% до 34%). Тепліше ставлення до ВПО демонструють чоловіки та більш забезпечені.


Близько 70% місцевих опитаних надавали допомогу переселенцям. Частіше про це зазначала молодь та більш забезпечені. Серед переселенців 44% сказали, що отримували допомогу від звичайних мешканців, 43% – від міської влади. Про допомогу від держави зазначили більше 80% опитаних ВПО, від волонтерів – близько 70%.


Більше половини опитаних мешканців громади позитивно поставилися б до того, якби частина переселенців залишились жити та працювати у місті. Близько 30% дали нейтральну відповідь, близько 10% – негативну. За останній рік дещо зросло позитивне ставлення до цієї думки.


Більше 60% місцевих мешканців бачать напруження у відносинах між переселенцями і франківчанами (серед ВПО такої думки менше половини опитаних). Про відсутність напруження зазначає третина опитаних та менше половини опитаних переселенців. Про напруження у відносинах частіше говорили молодь, жінки, більш забезпечені, а також ті, хто вбачає проблему мовного непорозуміння та має негативне ставлення до переселенців.


Про наявність ВПО у зв’язку з повномасштабним вторгненням росії у своєму близькому оточенні та серед друзів або дальніх родичів зазначили 13% місцевих мешканців, 11% – серед близьких родичів, 9% – серед сусідів або знайомих. Більше 60% не мають ВПО в своєму оточенні.


Натомість власний досвід прийняття переселенців у своєму помешканні має 18% опитаних місцевих, 15% – серед близьких родичів, 9% – серед близьких друзів, 6-7% серед дальніх родичів або сусідів. Більше половини зазначили, що не мали такого досвіду особисто або серед свого оточення.


22% переселенців зазначили, що їхнє житло, де вони жили до війни, зруйноване або непридатне до життя, у 30% – частково пошкоджене, ще у третини – лишилося без змін. 16% не володіють інформацією щодо стану свого житла.


Майже половина опитаних переселенців зазначили, що орендують квартиру, третина проживає у центрі для біженців. 10% проживають у готелі, хостелі, 5% – у родичів, знайомих.


Основними джерелами отримання новин є Telegram (48% серед місцевих та 59% серед ВПО), новинні інтернет-сайти (30% та 27% відповідно), Facebook (24% та 28% відповідно), Youtube (20% та 25% відповідно). Про телебачення та Телемарафон зазначили 16-19% місцевих мешканців та 6-10% ВПО, живе спілкування є джерелом новин для 12% франківчан та 16% ВПО. Близько 10% опитаних для отримання новин користуються Instagram та Viber, 5% – Tik-Tok, менше 5% – радіо та друковані видання.


Близько половини опитаних зазначили, що їх близькі родичі проходять службу в Силах оборони та спротиву. Про наявність тих, хто служить серед близьких друзів говорили 28% франківчан (23% серед ВПО), серед дальніх родичів чи знайомих – 14-15%, серед сусідів чи інших знайомих – 6-7%, про особисту службу – 4-5%. Менше 30% серед місцевих мешканців та близько третини серед переселенців не мають у своєму оточенні тих, хто зараз служить.


Аудиторія: мешканці Івано-Франківської міської громади та переселенці, які приїхали у місто, від 18 років і старші. Вибірка репрезентативна за віком, статтю. Вибіркова сукупність: 800 респондентів – жителі Івано-Франківської міської громади, 400 респондентів – переселенці. Метод опитування: Метод опитування: особисте формалізоване інтерв’ю (face-to-face). Помилка репрезентативності дослідження: не більше 3,5% -опитування містян, не більше 4,9% – опитування переселенців. Терміни проведення:  20-30 жовтня 2023 р. Опитування проведене на замовлення ГО «Агенція відновлення та розвитку» для підготовки стратегії Івано-Франківської територіальної громади та плану відновлення на 2024-2027 роки.



Переглядів: 443
banner