Людмила Сірко взяла участь у зустрічі із представниками регіонів, відповідальними за впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я
Людмила Сірко взяла участь у зустрічі, яке провела перша леді України Олена Зеленська із представниками регіонів, відповідальними за впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я
Пише Голос-Інфо, посилаючись на Івано-Франківську обласну військову адміністрацію.
Варто зазначити, що Регіональна координація програми була створена навесні 2023 року рішенням Міжвідомчої координаційної ради з питань охорони психічного здоров’я та надання психологічної допомоги особам, які постраждали внаслідок збройної агресії росії проти України. Нині координацію програми на місцях здійснюють заступники начальників військових адміністрацій та регіональні координатори. Зокрема на Прикарпатті, – це заступниця голови облдержаміністрації Людмила Сірко та регіональна координаторка програми Лариса Підвербецька.
Учасники зустрічі підбили підсумки роботи за рік, що минає. У кожній області сформована своя команда – із заступників голів обласних військових адміністрацій та регіональних координаторів. Регіональні команди здійснюють оперативну координацію впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я на місцях.
Головна мета діяльності – створити програми комплексної психосоціальної підтримки, залучивши всі сектори: охорону здоров’я, освіту, соціальну сферу, зайнятість, неурядовий сектор, групи підтримки, програми «рівний – рівному» та забезпечити їхню якість і доступність. Команди здійснюють просвітницьку роботу щодо важливості ментального здоров’я та поширення технік самодопомоги.
10 жовтня, до Дня ментального здоров’я, в усіх регіонах, в тому числі й на Івано-Франківщині, відбулися просвітницькі заходи, участь у яких узяли понад 30 тис. українців.
Важливим проєктом регіональної координації Всеукраїнської програми ментального здоров’я стало проведення масштабного анкетування надавачів та отримувачів послуг. Було опитано понад 114 тис. респондентів щодо рівня задоволеністю послуг, визначено кількісні та вікові показники потенційних отримувачів, сформульовано потреби в послугах. Серед опитаних – 43 749 надавачів послуг зі сфер охорони здоров’я, освіти, соціального захисту, громадського сектору. 50% сказали про значне зростання рівня навантаження на роботі після 24 лютого.
Регіональні координатори та заступники начальників ОВА пройшли низку професійних тренінгів, зокрема щодо взаємодії з людьми з бойовим досвідом та їхніми родинами. Вже проведено 295 тренінгів, до кінця року заплановано ще 377 занять для працівників ЦНАПів, служб соціального захисту, навчальних закладів, сфери обслуговування. Нині послугу з ментального здоров’я можна отримати в сімейних лікарів, які пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP.
На сьогодні кожен третій сімейний лікар (загалом понад 15 200 медиків) готовий надати таку підтримку своїм пацієнтам. У разі потреби він направить до вузького спеціаліста – психолога, психотерапевта або психіатра. Послуга є абсолютно безкоштовною, адже надається в межах Програми медичних гарантій. Протягом року понад 85,5 тис. унікальних пацієнтів скористалися цією послугою. Близько 850 закладів первинної медичної допомоги мають відповідний контракт із Національною службою здоров’я України. Переглянути перелік можна на інтерактивній мапі за посиланням: https://bit.ly/40zPlA1. Аналогічні дані допоможуть знайти оператори гарячої лінії НСЗУ – для цього слід зателефонувати за номером 16-77.
Переглядів: 460