Кіт кусає, тільки-но трапляється нагода — про що це свідчить, та як діяти
Пухнастики — ще ті бісенята.
Це питання набуває актуальності порівняно рідко. У нормі коти — доброзичливі і ласкаві істоти. Але будемо відверті — зустрічаються і справжнісінькі бісенята, які підловлять, накинуться нишком, та ще й покусають. Цілком очевидно, що мови про спокійні “обійми” немає. Тут би зайвих подряпин не отримати! Давайте розбиратися, за яких обставин у котів “підвищена кусючість”.
Оборонна агресія
Найперша і логічна думка: “мій кіт став агресивним”. Видів агресії у котів багато. Зараз же поговоримо про особливу агресію, що отримала назву оборонної. Вона, зазвичай, розвивається через погане або неправильного ставлення до тварини. Зовсім не обов’язково бити або карати тварину.
Наприклад, вам міг дістатися спочатку боязкий або полохливий вихованець, якого всі діставали “обіймами”, ласками та іншими домаганнями. Тобто спочатку поводилися не так, як треба. Ось і результат: вихованець наїжачився і озлобився, взагалі перестав до себе підпускати. Його агресія — своєрідна захисна реакція. Вихід: терміново перегляньте своє ставлення і підходи до хвостатого друга.
Фізичний біль і (або) тривала хвороба
Коти, зазвичай, маскують свої болі і хвороби до останнього. Господарі часто не помічають ніякого підступу, особливо коли тварина отримала травму і мучиться від болю. Зовні нічого не помітно, а ось вихованець замикається і йде в себе. З найкращих спонукань ви наближаєтеся, намагаєтеся погладити і ненароком зачіпаєте чутливе місце. Реакція — агресія та укус. Порада: якщо ваш ласкавий і спокійний вихованець став різко реагувати на дотики — відвідайте ветеринара якомога швидше.
Надмірна стимуляція
Інша ситуація, коли ви вирішили пограти з вихованцем в дуже активну гру. Наприклад, у “погоню” або “полювання”. Як ви знаєте, коти від природи є хижаками, але їх сил надовго не вистачає. Погоня, швидкий кидок, у який вусатий друг вкладає всі свої сили — і, мабуть, усе. Але не всі коти здатні вчасно вийти з гри, особливо коли їх роздразнюють господарі. Не даремно експерти встановили тривалість безпечних ігрових сесій у 10-15 хвилин. Усе інше — це надстимуляція, коли тварина надмірно збуджується і генерує агресію. Порада: завжди закінчуйте галасливі ігри вчасно. Або вибирайте більш спокійні ігри.
Ігрові моделі поведінки
І все ж коти рідко накидаються і кусаються “просто так”. Зазвичай, господарі скаржаться на спалахи “кусючості”. Наприклад, вони спокійно йдуть по кімнаті, кіт накидається і кусає за щиколотки. Або сидять за столом, а звір атакує ноги. Що сказати з цього приводу? Якщо ви зараз побачили себе і свого вихованця, поспішаємо вас потішити — ви не самотні. Хоча це слабка розрада. Подібна поведінка родом з раннього дитинства, коли кошеняті дозволялося все.
Деякі люблячі господарі навіть навмисне провокують ігрову агресію, підставляють руки, дозволяючи їх покусати. Справа зроблена: кошеня засвоїло, що кусатися — це добре. Більше того, ви його заохочуєте. Звичка взята в доросле життя. А тепер ігри удосконалилися, стали більш витонченими. Вихід: не треба було заохочувати ігрову агресію в дитинстві. Але, якщо вже ви зіткнулися з проблемою, не карайте і тим більше не бийте вихованця. Дайте зрозуміти, що “покусування” вам неприємні. Постарайтеся перенаправити енергію кішки на щось більш корисне. Одночасно попереджаємо: від “дитячих” звичок позбутися вкрай складно.
Попереджувальний сигнал
Котові може категорично не подобатися, що ви з ним робите. Наприклад, сильно притискаєте до себе, ніжите. Або вичісуєте, як варіант. Коти рідко нападають без попередження, вони зазвичай подають попереджувальний сигнал. У кожної тварини ці сигнали свої. Але “попереджувальний укус”, безумовно, входить у цей список.
Перенаправлена агресія
Таке теж може бути: наприклад, абсолютно “домашній” кіт бачить за вікном вуличного кота або собаку. Часто можна спостерігати, як вихованець вигинає спину, здиблюється шерсть, чується незадоволене бурчання (не плутати з мурчанням). Тварина розуміє, що впоратися з вуличним візаві не в змозі, але свою злість і роздратування зганяє на когось із домашніх.
Інший момент: коти перед обличчям передбачуваної загрози майже повністю відключаються від зовнішнього світу. Вони цілком і повністю зосереджуються на своєму недрузі, перестають бачити і чути те, що відбувається навколо. Нерви напружені до межі. Тепер уявіть: підійшов господар, щоб втішити і заспокоїти. Втрутився і тут же отримав по повній програмі! Рішення: м’яко, спокійно вирішіть проблему з “зовнішнім подразником”. Якщо мова про вуличну тварину, просто закрийте штори або опустіть жалюзі. П’ять хвилин, і ситуація буде під контролем.
Переглядів: 291