
Фахівці у сфері ментального здоров’я переймали досвід колег в Японії
Під час стаді-туру української делегації до Японії значна увага була приділена питанням допомоги українцям, які знайшли прихисток у країні вранішнього сонця.
Про це пише Голос-Інфо з посиланням на Івано-Франківську ОВА.
Попри те, що Японія традиційно не приймає біженців, для України зробили виняток: наразі там перебуває кілька тисяч наших громадян, які змушені були шукати прихисток від війни. Для них створюють спеціальні програми адаптації, надають психологічну підтримку, організовують соціальні ініціативи та освітні можливості – від вивчення мови до забезпечення житлом і працевлаштування.
Візит відбувся за підтримки Японського агентства міжнародного співробітництва JICA Ukraine Office. Активна співпраця між Україною та Японією розвивається у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? – ініціативи першої леді Олена Зеленська. До складу української делегації увійшли керівники Координаційний центр КМУ / Mental Health UA, Міністерство охорони здоров’я України, МВС України, Бюро ВООЗ в Україні World Health Organization Ukraine, обласних військових адміністрацій, профільних вищих навчальних закладів.
У рамках візиту учасники української делегації відвідали Всеяпонську Федерацію психологів та зустрілися з її очільницею Маріко Укійо – японською психологинею, яка активно працює з українськими переселенцями. Вона відома своїм підходом до роботи з травмованими дітьми та дорослими, які пережили стресові події. Її метод – арттерапія, що допомагає висловлювати емоції через творчість. Саме так працює Український центр спілкування та взаємодопомоги «Шібуя Хімаварі» («соняшник»), який Маріко Укійо заснувала у 2022 році після початку повномасштабного вторгнення.
Створений центр став місцем, де українці можуть не лише отримати психологічну допомогу, а й знайти підтримку спільноти. Заняття проходять у форматі арттерапії, де кожен може створювати образи, виплескувати почуття, які складно передати словами. Вимушених переселенців вчать малювати фігури підсвідомості та розповідають про психологію сприйняття кольору. Важливо, що допомога надається як дітям, так і дорослим – адже війна впливає на кожного по-різному, і кожен має право на простір, де можна відновити внутрішню рівновагу.
«Арттерапія – це як розмова зі своїм серцем, зі своїми відчуттями. Не можна тримати емоції в собі. Не потрібно думати, гарно малюєш чи ні. Просто перенести почуття на папір, малювати те, що відчуваєш саме зараз. Не треба боятися «страшних», «поганих» малюнків, темних барв. Добре малювати те, що не подобається, не стримуватися. Саме так приходить самозцілення. Малюнок, наче губка, витягає весь негатив. Погане буде виходити, а хороше – наповнювати енергією», – пояснює Маріко Укійо.
Також під час візиту до Японії відбулася зустріч із представниками Японської організації з психічного здоров’я та освітніх агенцій, які поділилися досвідом розбудови системи ментальної допомоги для українських переселенців. У центрі уваги – адаптація ефективних методик, що враховують японський досвід кризових ситуацій та специфічні потреби українців.
«Допомога людям у складних обставинах – це не лише про базові потреби. Психологічна підтримка дає можливість не просто вижити, а відновити себе, адаптуватися та знайти сили жити далі. Українці стикаються з величезними викликами – як ті, хто вимушено покинув країну, так і ті, хто залишився вдома. Тому обмін досвідом з колегами з різних країн допомагає нам будувати ефективну систему підтримки, яка враховує різні сценарії життя людей у війні», – зазначила Оксана Збітнєва, керівниця Координаційний центр КМУ / Mental Health UA.
Українська делегація також зустрілася з Генеральним секретарем Ліберально-демократичної партії та членом Палати представників Японії Тошіміцу Мотегі 茂木 敏充. Раніше він наголошував:
«Важливо надати теплу та уважну підтримку, щоб народ України міг жити в мирі». Цю позицію поділяє більшість японців – у річницю повномасштабного вторгнення в центрі Токіо відбувся велелюдний мітинг на підтримку України, учасники якого вкотре нагадали, що світ не забуває про війну, яка триває.
«Сьогодні ми мали можливість почути кілька цінних голосів із реального життя. Ми рішуче засуджуємо вторгнення Росії в Україну як акт, що підриває самі основи міжнародного порядку, і висловлюємо наші щирі співчуття тим, хто втратив життя. Оскільки вторгнення триває, необхідно надавати більшу підтримку кожному українцю, як вдома, так і за кордоном, який стикається з національною кризою, включаючи підтримку психічного здоров’я місцевого населення. Я також зроблю все можливе, щоб Японія надала всю можливу допомогу», – наголосив Тошіміцу Мотегі (https://x.com/moteging/status/1891802352363110832?s=46…).
У рамках візиту українські та японські фахівці обговорили питання ментального добробуту в контексті війни, презентували звіт із результатами досліджень психічного здоров’я та провели панельну дискусію за участю експертів.




Переглядів: 413