Чому одні автоматичні коробки передач перемикаються прямо, а інші зигзагом — який принцип краще
Розбираємося в принципі перемикання селектора «автомата».
Кількість автомобілів з автоматичними трансмісіями постійно збільшується. І при виборі моделі у потенційного покупця часто виникає питання про принцип перемикання робочих діапазонів «автомата». Деякі вважають, що зигзагоподібний спосіб вказує на стару конструкцію коробки. А ось до прямого перемикання по лінійці, навпаки, ставляться прихильно.
Наскільки вірні ці стереотипи і який з принципів краще, належить розібратися.
Зигзагоподібний шлях селектора
Першим виробником, хто застосував зигзагоподібний спосіб, стала німецька компанія Mercedes. Це відбулося в 1963 році на автомобілі моделі SL 280.
За твердженням інженера компанії тих років Ф. Каттані, тип селектора залежить від двох факторів:
- переваги клієнта;
- установкою фіксатора пружини важеля.
Таке просте пояснення не дозволяє технічно розібрати переваги того або іншого способу. Але в загальних рисах пояснення зигзагоподібної концепції легко описати так:
- При перемиканні робочих діапазонів у водія створюється відчуття фізичного управління роботою коробки.
- Створюється візуальний контроль завдання визначеному режиму. Таким чином запобігається випадкова помилка, яку міг би допустити водій.
Слід розуміти, що водій не змінює нічого в коробці через селектор. Це не звичний важіль механічного агрегату. Управління робочими режимами відбувається через електронний блок управління.
Зигзагоподібний спосіб має ще одну зручну функцію. Виробник може в окремий сектор віднести не часто використовувані режими. Наприклад, це може бути режим роботи з використанням 1-2 робочих діапазонів швидкостей.
Лінійний спосіб перемикання режимів роботи
Лінійний спосіб перемикання робочих діапазонів є за статистикою найбільш масовим в галузі автомобілебудування.
Серед двох варіантів виконання лінійного селектора виділяють:
- з кнопковим пружинним фіксатором;
- без фіксатора на важелі.
Пояснення відмінностей у виконанні прямолінійного способу дуже проста. Селектор без фіксатора не складно збити з раніше встановленої позиції. Це не обов’язково призведе до нештатної ситуації на дорозі. Але до прикладу, критичною може стати ситуація, коли замість режиму «Паркінг» позиція важеля буде навпаки «Нейтраль». Залишати автомобіль в такому положенні на стоянці небезпечно.
Важіль з фіксатором в цьому плані виглядає більш функціонально. При зміні режиму, людина за кермом контролює свої дії, оскільки змінити положення важеля можна тільки після натискання на кнопку фіксатора. Слід зазначити, що лінійний спосіб майже завжди застосовують для роботизованих коробок.
Замість висновку
У сучасних автомобілях все частіше застосовують селектори управління, які зовсім не підлягають переміщенню. Управління віддано технологічним кнопкам, а розумна електроніка легко підбере потрібний алгоритм роботи автоматичної трансмісії.
Переглядів: 273