Чому атмосферний мотор краще турбованого

Поради

За рахунок чого “атмосферник” надійніше турбомотора.

Автовиробники масово переводять свої машини з атмосферних двигунів внутрішнього згоряння на силові агрегати з наддувом, пояснюючи це боротьбою за економію і екологію.

Але чи так хороша для автовласника ця мода на “турбо” під капотом?

Вже більше десятка років бензинові турбовані мотори ведуть масований наступ на своїх атмосферних колег. На перший погляд, перевага турбодвигунів на обличчя: якщо на початку 2000 з 1 літра робочого об’єму типового двигуна легковика автовиробники вміли знімати 60-70 к.с., то тепер, завдяки турбонаддуву, той же літр видає і 100, і 150 к. с. — Краса! Але вона, як і належить, вимагає жертв. Турбований мотор складніший з точки зору конструкції. Крім того, його вузли (особливо у двигунів 1-1, 5 літра) працюють в набагато більш жорстких умовах, ніж у аналогічного за об’ємом “атмосферника”.

Все це означає, що ресурс і надійність турбодвигунів за визначенням набагато нижчий, ніж у атмосферних конкурентів. Відомо, що ресурс простого атмосферного агрегату може обчислюватися сотнями тисяч кілометрів пробігу. Настільки видатні показники надійності — прямий наслідок відносно простої конструкції і їх більш поблажливому відношенню до якості палива і моторного мастила. Коли від поганого бензину “атмосферник” тільки “покашляє”, турбодвигун може і зовсім попроситися в дорогий ремонт. Навіть якщо з атмосферним двигуном щось станеться, простота його конструкції гарантує менші витрати на усунення неполадок в порівнянні з розв’язанням можливих проблем у “турбового” мотора.

Ще один мінус турбованого двигуна полягає в наявності так званої “турбоями”. Тобто він банально “не тягне” на низьких оборотах, коли турбіна ще толком не може загнати в циліндри більше повітря для отримання підвищеної віддачі потужності. Виходить, що при малих обертах його змушують розганяти непосильну масу машини. Мало того, що це дратує водія “сонним” характером авто при старті з місця. Це ще й зменшує і так не особливо великий ресурс двигуна. До речі і рекламована автовиробниками економічність турбомотора виявляється міфом, в тому числі і з “розгінних” причин. Машина не їде, водій тисне на педаль газу — а машина все одно не їде, — газ в підлогу… про яку економію палива і екологію тут взагалі можна говорити?

Справедливості заради відзначимо, що виробники турбомоторів борються з цим ефектом оснащуючи свої движки другою турбіною, зокрема з електроприводом, яка повинна спрацьовувати на малих обертах і попереджати появу “турбоями”. Це ще більше ускладнює конструкцію двигуна, робить його ще більш дорогим і, до того ж, ще більше знижує загальну надійність агрегату. Простий атмосферний мотор позбавлений всіх цих принад.

Джерело



Переглядів: 344