Перед початком заняття студенти мали нагоду поспілкуватися з координаторкою Івано-Франківського Центру журналістської солідарності Вікторією Плахтою та дізнатися про роботу Центру, який працює вже третій рік поспіль, з початку повномасштабної війни в Україні, надаючи різнобічну допомогу вітчизняним медійникам.
Основний акцент тренінгу був зроблений на питаннях інформаційної, побутової та військової безпеки. У контексті інформаційної безпеки йшлося, зокрема, про кібератаки, інформаційні війни, атаки на критичну інфраструктуру, соціальну інженерію, онлайн-ігри, небезпечні програми для дітей, піар та рекламу, маніпуляції з громадською думкою.
Мирослава Шевчук зауважила, що зараз однією з ключових складових гібридної війни в Україні є саме інформаційна війна, яка спрямована на підрив національної безпеки, створення хаосу в суспільстві, та порекомендувала студентам бути уважними і свідомо підходити до використання цифрових технологій, особливо в теперішніх умовах.
Основні поради щодо побутової безпеки від Мирослави Шевчук:
– завжди консультуйтеся з лікарями-дієтологами перед початком будь-яких дієт;
– будьте обережними, вживаючи БАДи (біохімічні активні добавки), оскільки багато БАДів не мають наукових доказів ефективності, тож їхнє безконтрольне використання може спричинити алергії, інтоксикацію або навіть серйозні побічні ефекти;
– не використовуйте саморобні засоби гігієни (мило, шампуні, зубні пасти тощо), бо ці засоби можуть бути неефективними або навіть шкідливими для шкіри чи здоров’я загалом;
– не використовуйте саморобну побутову хімію (каустична сода, оцет тощо), що може викликати токсичні реакції, чи саморобну косметику (креми, маски тощо), яка може містити компоненти, що призведе до пошкодження шкіри;
– не робіть спроби провести експерименти з хімічними речовинами вдома без належних знань або засобів захисту, це може призвести до опіків, отруєнь або вибухів. Такі досліди мають проводитися лише під наглядом фахівців або у відповідних умовах;
– будь-які поради щодо здоров’я, гігієни чи побуту варто ретельно перевіряти на наукову обґрунтованість і безпеку, щоб уникнути непередбачуваних ризиків.
Під час тренінгу особлива увага учасників зверталася на військову безпеку. Тренерка Мирослава Шевчук, зокрема, зауважила, що в умовах війни потрібно дотримуватися військової цензури, тобто, в жодному разі не розголошувати інформацію (фото, відео), яка може нашкодити військовим операціям. Вона також нагадала студентам правила безпечної поведінки при виявленні вибухонебезпечних предметів та правила поводження зі зброєю, а також надала рекомендації, як діяти у випадку влучання небезпечних боєприпасів в обʼєкти.
Алгоритм дій при влучанні ворожих боєприпасів у виробничі чи інфраструктурні об’єкти:
– негайно евакуюватися з ураженої зони, якщо це небезпечно;
– у разі перебування в приміщенні – швидко зайняти безпечне місце, подалі від вікон та дверей, і переконатися, що укриття надійне;
– викликати рятувальників та повідомити про інцидент;
– уникати наближення до електромереж, газових труб або інших пошкоджених небезпечних об’єктів;
– надати першу допомогу постраждалим за можливості, використовуючи базову медичну аптечку.
Оскільки практичне заняття проводилося в коворкінгу Івано-Франківського Центру журналістської солідарності, то студенти мали нагоду ознайомитись із вмістом аптечки. Зазначимо, що завдяки підтримці ЮНЕСКО, Міжнародної та Європейської федерацій журналістів Центр забезпечений аптечками й захисним спорядженням, яке при потребі надається журналістам для роботи в прифронтовій зоні та на деокупованих територіях.
Координаторка Центру Вікторія Плахта зауважила, що в аптечці першої допомоги обовʼязково має бути:
– турнікет (джгут) для зупинки кровотечі;
– гемостатичні засоби (кровоспинні бинти) для обробки ран;
– оклюзійні повʼязки для лікування травм грудної клітки (пневмоторакс);
– наклейки або пластирі для закриття ран;
– ножиці для розрізання матеріалу й еластичні бинти, серветки для дезінфекції;
– бандаж для зупинки середніх кровотеч;
– ліки від болю, протиалергійні засоби, антисептики;
– рукавички для особистого захисту при наданні допомоги потерпілій людині.
На завершення тренінгу доцентка УКД Мирослава Шевчук дала присутнім завдання виконати тренінгову вправу – на аркуші паперу під її диктовку написати схему кросворду. Завдання усі виконали правильно: написаний кросворд мав форму фігурки слоника.
Як зауважили у своїх відгуках студенти, тренінг був для них актуальним, цікавим і повчальним. Багато рекомендацій почули вперше, почерпнули нові знання.
Варто зазначити, що такі заняття для студентів Університету Короля Данила і надалі будуть проводитися на базі Центру в рамках Договору про співпрацю між ЦЖС та УКД.
Богдана Засідко.
Івано-Франківський Центр журналістської солідарності.