Адвокати пояснили, що робити, коли зникла дитина
Начальник відділу «Долинське бюро правової допомоги» Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Сергій Кравчина розповіла, що робити батькам, коли зникла людина.
З чого починати пошуки
Якщо зникла дитина в громадському місці, треба негайно повідомити про це охорону, адміністрацію організації, установи, закладу. Необхідно оголосити по гучному зв’язку про загублення дитини, її прикмети. Треба негайно почати контролювати входи-виходи, перевірити туалети, автостоянки, склади. Уважно придивляйтеся до людей, які йдуть з дитиною приблизно також віку, як і ваша. Адже у разі викрадення вашу дитину можуть переодягти, змінити її зовнішність.
Повідомте як виглядала дитина, її особливі прикмети, де і в який час ви бачили її востаннє, куди з великою ймовірністю вона могла б піти чи поїхати.
Якщо дитина зникла з дому, швидко перегляньте всі її речі (чи взяла з собою комплект одягу, гаджети тощо), пошукайте особистий щоденник, перевірте сторінки у соціальних мережах. Згадайте про підозрілі телефонні дзвінки, розмови, нових знайомих дитини. Опитайте всіх сусідів: коли вони бачили дитину востаннє, чи чули якісь звуки з вашої квартири або бачили, хто приходив до вас додому.
Негайно зверніться по допомогу до поліції
Подайте заяву про розшук дитини до відділення поліції (незалежно від місця її зникнення) або усно за номером 102.
Проте найефективніше звертатися до відділення поліції за місцем зникнення дитини. Це можна зробити одразу після зникнення дитини. Візьміть з собою свіжу фотокартку, річ, на якій є відбитки дитини, запах, волосся. Повідомте, чи є у дитини мобільний телефон. Дайте інформацію про захворювання дитини, особливі прикмети в зовнішності, особливості ходи, вимови, про коло спілкування, яким маршрутом ходить, їздить, розкажіть про підозрілих друзів, знайомих, звички дитини тощо.
На місце зникнення або останнього перебування дитини вирушає оперативно-слідча група.
Міністерство внутрішніх справ створило загальну базу безвісті зниклих https://wanted.mvs.gov.ua/ Портал розшуку МВС також містить інформацію щодо загублених речей, зброї, має базу невпізнаних трупів та базу осіб, які не можуть надати інформацію про себе (зниклі діти, хворі та літні люди, що мають складності з власною ідентифікацією).
Не припиняйте пошуки навіть вночі
Залучіть до пошуків дитини якомога більше людей: сусідів, знайомих, співробітників, добровольців. Розбийтеся на групи та дайте кожній з них контакти друзів і знайомих дитини. Необхідно обдзвонити їх або відвідати, якщо немає телефонів. Розпитати, чи озвучувала їм дитина якісь свої плани останнім часом, чи з’явилися в неї нові підозрілі знайомі тощо. Також необхідно зателефонувати до довідкової служби швидкої допомоги, лікарень, залізничних та автовокзалів. Окремі групи мають обійти найближчі дитячі майданчики, місця зборів підлітків, найближчі парки, магазини, гаражі. У разі відсутності результатів через деякий час можна обдзвонити спецприймальники, морги.
Якщо дитина зникла поза межами міста, підключіть до розшуку працівників лісгоспу, Міністерства з надзвичайних ситуацій, кінологів із собаками. Якщо дитина зникла біля водойми або є водойма біля вашого будинку, підключайте до пошуку водолазів.
Повідомте за місцем навчання або позашкільних занять про зникнення дитини, його вчителеві (тренеру, керівнику гуртка) та однокласникам (дітям з секції, гуртка). Попросіть дізнатися в класі (колективі), чи не говорила дитина комусь про те, що збирається втекти, виїхати кудись, чи не приходив до дитини хтось підозрілий до школи. Запитайте у вчителя, чи немає проблем у стосунках дитини з кимось в класі або зі старшими хлопцями.
Залучайте соцмережі та ЗМІ
Варто розклеїти оголошення про зникнення з фотографією і короткою інформацією про дитину за місцем проживання та звичайним маршрутом дитини.
Якщо знайдеться людина, яка бачила вашу дитину, обов’язково візьміть у неї контактні дані.
Розмістить оголошення про пошук дитини з її фотографією та своїми контактними даними на спеціалізованих пошукових сайтах, у соціальних мережах, передусім, де була зареєстрована дитина.
Пошук зниклих дітей потрібно вести й через ЗМІ. Надайте місцевих телеканалам, друкованим ЗМІ фотографію та інформацію про дитину. Залиште також дані на радіо. По можливості, розмістить пошукові оголошення в транспорті.
Дитина знайшлася
Коли дитину знайдено, не «накидайтеся» на неї відразу з докорами, покаранням – можливо, вона і сама дуже налякана. Дайте час собі і їй заспокоїтися. А вже після цього проведіть серйозну розмову, розкажіть, як вона змусила вас хвилюватися, заручіться словом дитини, що вона більше не вчинить так ні за яких умов, якщо зникнення дитини було з її власної ініціативи. Розкажіть, чим взагалі може загрожувати таке зникнення.
Може стати в нагоді підвищення цифрової грамотності дитини, навчання її користуватися мобільним телефоном, навігаторами тощо. Роз’ясніть алгоритм дій в критичній ситуації.
Але якщо дитина не просто загубилася, а втекла з дому, то така поведінка обов’язково вимагає корекції. У тому числі – за участю спеціального психолога.
Переглядів: 332