01 травня – свята, іменини, день в історії

Культура

Свята сьогодні

Закінчення Великого посту

Великий піст готує християн до гідної зустрічі свята Воскресіння Христового (Великдень). Він починається за сім тижнів до Великодня і складається з Чотиридесятниці – сорока днів – і Страсної седмиці – тижня перед самою Пасхою. Чотиридесятниця встановлена на честь сорокодневного посту Спасителя, а Страсна седмиця – у спогад останніх днів земного життя, страждань, смерті і поховання Христа. Загальна тривалість Великого посту разом зі Страсного седмицею – 48 днів. Пост, або говіння, – це відмова не тільки від певної їжі, але від усіх шкідливих звичок і веселощів. Це час покаяння, роздумів і старанних молитов. Протягом усього Великого посту християнська Церква закликає віруючих утримуватися від вживання в їжу м’яса, молока, яєць і риби, у тому числі і у складі різних страв. Риба дозволяється лише у свята Благовіщення та Входу Господнього в Єрусалим.

В 2021 році Закінчення Великого посту припадає на 1 травня.

Свято Весни і Праці та Міжнародний день солідарності трудящих

Традиційну назву цього місяця як «травень», в Україні для останнього місяця весни, офіційно було повернуто в у ХХ столітті з відродженням мови народу Київської Русі. Назва походить від слова трава.

Після оранки земель і посіву, ще стародавні люди ввели звичай весело відзначали перший день травня. Вони робили це в надії, що їх праця дасть хороший врожай. Наприклад, стародавні греки в цей день наряджали смужками вовни своєрідну священну сосну Аттіса, яка символізувала чоловіка матері-Землі – Кібели, в честь його воскресіння. Сосну урочисто несли до храму, і танцювали навколо неї.

Зараз Перше травня відзначають у багатьох європейських країнах. В Іспанії, наприклад, день свята називається Зелений Сантьяго. Це свято квітів і закоханих.

Сучасна історія свята свідчить, що 1 травня 1886 американські робочі організували страйк з вимогою 8-годинного робочого дня. Страйк і супутня демонстрація закінчилися кровопролитним зіткненням з поліцією.

У липні 1889 року Паризький конгрес II Інтернаціоналу, на згадку про виступ робочих Чикаго, ухвалив рішення про проведення 1 травня щорічних демонстрацій. Вперше день міжнародної солідарності трудящих був відзначений в 1890 році в Австро-Угорщині, Бельгії, Німеччини, Данії, Іспанії, Італії, США, Норвегії, Франції, Швеції та деяких інших країнах.

Довгий час Першотравень був символом революції, непримиренної класової боротьби. Це свято відзначається в 66 державах світу.

Мир. Праця. Травень. Протягом 70 з гаком років у СРСР цей день відзначався як свято солідарності всіх трудящих. Тепер в Україні 1 Травня відзначається як свято весни і праці. Крім того, в Казахстані це свято єдності народу Казахстану, в Литві – день матері, у Кореї – день народження Будди, у Франції – День конвалії. Вибирайте свято на смак і відзначайте!

День міста Львів                                     

День міста Львів святкує в 1-у суботу травня.

Археологічними дослідженнями встановлено, що на місці Львова існували поселення ще з V століття нашої ери. Перша згадка про Львів відноситься до 1256 року.

День Конституції Маршаллових островів

Маршаллові Острови були названі так на честь британського капітана Вільяма (Джона) Маршалла, який досліджував цю територію в 1788 році під час перевезення ув’язнених в Австралію, а виявили європейці Маршаллові Острови в 1526 році. Ця честь належить іспанському мореплавцю Алонсо де Саласар.

Іменини: Василь, Віктор, Віссаріон, Юхим, Іван, Кузьма, Михайло, Тамара, Фелікс

День в історії:

381 — східноримський імператор Феодосій Великий скликав Другий Вселенський (Перший Константинопольський) собор, який фактично завершив формування державної християнської церкви

1707 — Англія, Уельс та Шотландія об’єдналися в Королівство Великої Британії

1840 — випущена перша в історії поштова марка «Чорний пенні»

1851 — у Лондоні, в Кришталевому палаці пройшло відкриття першої Всесвітньої виставки, присвяченої досягненням техніки і культури

1862 — зламний момент Громадянської війни в США: Північ без опору захопила Новий Орлеан

1886 — у Чикаго розпочалася масова демонстрація робітників, котра була атакована поліцією. В пам’ять про ці події 1 травня було проголошено міжнародним революційним святом трудящих

1931 — на Мангеттені відкрито Емпайр-Стейт-Білдінг, що залишався найвищим хмарочосом світу протягом 42 років

1966 — студент Георгій Москаленко і робітник Віктор Кукса вночі встановили на даху головного корпусу Київського інституту народного господарства український національний прапор

1989 — у Пхеньяні відкритий найбільший у світі за місткістю стадіон



Переглядів: 362