Чому кішки не бачать себе в дзеркалі, а якщо бачать, то сприймають відображення за іншу тварину
Бачать чи не бачать себе в дзеркалі кішки.
Чому кішки не бачать себе в дзеркалі — бачать, звичайно, як і все інше навколо. Інша справа, чому така реакція — або повний ігнор, або власне відображення сприймається як інша особа. Кошенята часто можуть сприймати побачене в дзеркалі за нового друга і намагаються з ним грати. Якщо ж відображення сприймається кішкою, як ворожий чужинець, тоді почнеться бій.
Кішки можуть не бачити себе в дзеркалі, тому що сприймають світ не лише візуально
Більшість кішок не проявляє щодо свого дзеркального відображення ніякого інтересу. Але це зовсім не говорить про відсутність в них інтелекту. Просто для них мало побачити, світ кішки набагато багатший, ніж у людини, приматів та інших тварин.
Для кішок важливі звуки, запах і інші недоступні для людини відчуття. У неї від природи передбачені чутливі датчики по всьому тілу — вібриси у вигляді жорсткого дотикового волосся. Вібриси довші і більш товсті, ніж інші волоски.
Вібриси — це вуса вгорі над губами, волоски на щоках, вище очей, знизу підборіддя, на передніх лапках (у щиколотки), на хвості і на лапах між подушечок. Вібриси закінчуються нервовими закінченнями, що передають в мозок кішки все багатство інформації про той чи інший об’єкт або про навколишнє середовище.
Живучи у світі дотиків, кішці просто плоска картинка зовсім нецікава. Навіть якщо вона і помітить відображення, але, зрозумівши, що «зворотний зв’язок» з ним неможливий, швидко втратить до нього всякий інтерес. Вона ніби всім своїм виглядом говорить, що не має наміру витрачати час на це, по суті, порожнє місце.
Експеримент дозволив зрозуміти, хто з тварин бачить себе в дзеркалі
Вчені провели так званий дзеркальний тест і змогли розібратися в тому, яка з тварин здатна бачити в дзеркалі саме себе.
Раніше вважалося, що розпізнати себе в дзеркалі, дано тільки людям і людиноподібним приматам. При цьому спочатку мавпи думають, що бачать іншу тварину, проте дуже скоро стає зрозуміло, що до них «дійшло», тому що вони починають оглядати свою шерстку, саме дивлячись в дзеркало.
Щоб переконатися у своїй правоті, вчені приспали тварин і підфарбували їм брови і край вушних раковин фарбою без запаху. Після пробудження, ніяких змін тварини не відчували, а, побачивши відображення в дзеркалі, тут же стали торкатися до своїх брів і вух. Це стало підтвердженням того, що в дзеркалі примати бачать саме себе і розуміють — в їх зовнішності відбулися зміни.
В результаті дзеркального експерименту, вдалося визначити, що тварини, які відображення в дзеркалі сприймають саме, як своє, всього п’ять і один птах. Найрозумнішими в цьому плані вчені назвали орангутангів, горил, шимпанзе, слонів, дельфінів і європейських сорок. Люди усвідомлювати себе в дзеркальному відображенні починають приблизно з півтора року.
Є тварини, які, не усвідомлюючи в дзеркальному відображенні себе, прекрасно усвідомлюють в дзеркалі їжу, якщо поставити її ззаду них (так поводяться свині, наприклад).
Кішки можуть усвідомити себе в дзеркалі, якщо їм трохи допомогти
Кішка до найрозумніших не відноситься, але зовсім не тому, що така дурна. Їй не цікаво. Якщо кошеняті хочеться грати, то воно, побачивши в дзеркалі своє відображення, може прийняти його за інше кошеня, а може, і за своє відображення. Але йому все одно — він хоче грати і гратиме, кидаючись на дзеркало і отримуючи від цього заняття задоволення.
Пройде якийсь час, і кошеня зрозуміє, наскільки нудний у нього напарник — ніякої від нього віддачі. І іграшка дуже швидко перетвориться в нецікаву і негідну уваги. Відображенню в дзеркалі ніколи не пройти випробуванню на обнюхуванню — дуже важливий у кішок етап, під час знайомства з другом. Тому такий об’єкт назавжди приречений бути проігнорованим.
Власник кішки може провести у себе вдома експеримент. Якщо кіт дивиться куди завгодно, якщо його піднести до дзеркала, тільки не на своє відображення, можна взяти його на руки і підійти до дзеркала разом. Господаря тварина повинна в відображенні усвідомити. Якщо тепер почати приємні для тварини погладжування, які вона буде бачити у відображенні, кішка може зрозуміти, що в дзеркалі не якась незрозуміла «пустушка», а саме її відображення — просто зіставивши події.
Переглядів: 447