Прикарпатські колодязі дослідили на вміст нітратів
Вже протягом 9-ти років фахівцями ДУ «Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України» проводиться моніторинг за вмістом нітратів у воді з колодязів та каптажів джерел, яка використовується для споживання дітьми до 3-ох років.
Про це повідомила державна установа “Івано-Франківський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України”
Водно-нітратна метгемоглобінемія зумовлена токсичною дією нітратів, які викликають кисневе голодування тканин (гіпоксію), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю, а також у пригніченні активності ферментних систем, які беруть участь у процесах тканинного дихання. Групу підвищеного ризику становлять діти до 3-х років, а особливо немовлята віком до 1 року, яких вигодовують сумішами, приготовленими на воді з нецентралізованих джерел водопостачання. Найчастіше випадки метгемоглобінемії трапляються в сільських регіонах, де використовується вода з колодязів. Симптоми хвороби у немовлят проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, мочок вух, кінчиків пальців рук та ніг, саме тому цю хворобу називають «блакитний синдром немовлят». Також характерними симптомами при даному захворюванні є задишка, тахікардія, судоми, блювання, пронос, збільшення слиноутворення. Гостре нітратне отруєння у немовлят у 7–8% випадків закінчується летально.
Однією із найбільш вагомих та поширених причин забруднення води нітратами у колодязях є порушення їхніми власниками вимог ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» при облаштуванні та утриманні джерел водопостачання, а саме: недотримання зон санітарної охорони (в радіусі до 20 метрів від криниці розташовують вигреби, дворові вбиральні, які можуть сприяти, як бактеріологічному забрудненню води, так і її забрудненню нітратами, та іншими хімічними речовинами). Окрім того, на забруднення води може впливати неконтрольоване використання на присадибних ділянках біля джерел водопостачання пестицидів, агрохімікатів, засобів захисту рослин тощо, а також близькість до ймовірних джерел забруднення (тваринницькі ферми, гноєсховища, кладовища, промислові підприємства).
В Івано-Франківській області протягом ІІІ кварталу 2019 року спеціалістами територіальних філій ДУ «Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України» обстежено 397 індивідуальних колодязів, вода з яких використовується для споживання дітьми віком до 3-х років. Перевищений вміст нітратів виявлено у 73 пробах, що становить 18,4 %. Найбільше вміст нітратів встановлено у пробах води з індивідуальних криниць Тлумацького, Рогатинського, Коломийського,Снятинського районів.
У ІІІ кварталі 2019 р. обстежено 72 громадські колодязі, із них досліджено 75 проб води за санітарно-хімічними та 74 проб води – за мікробіологічними показниками, перевищення за вмістом нітратів виявлено в 2 пробах води з громадських колодязів в Тлумацькому районі. Із досліджених проб, 24 проби води не відповідали показникам епідемічної безпеки, що становить 16,11%.
Для того, щоб уникнути отруєнь нітратами рекомендуємо:
1. Не вживати для потреб харчування питну воду із децентралізованих джерел водопостачання (криниць, колодязів, бюветів, каптажів тощо) невідомих та тих, у воді яких вміст нітратів перевищує нормативні показники (50,0 мг/дм3.), а також, не використовувати її для приготування сумішей в дитячому харчуванні;
2. Використовувати для харчування дітей віком до 3-х років бутильовану воду, яка має відповідну супровідну документацію, що засвідчує її якість та безпеку для здоров’я населення;
3. У разі наявності на вашій присадибній території джерел забруднення питної води (купи гною, вигрібні ями, мінеральні добрива, надвірні туалети, тощо) на відстані менше 20 м від криниці – здійснити необхідні заходи з їх ліквідації;
Лоза Г.М.
Переглядів: 345