Каптажі джерел водопостачання повинні відповідати санітарним вимогам
На Прикарпатті, особливо в гірській місцевості, де відсутні централізовані мережі водопостачання, наявна велика кількість каптажних джерел.
Інформує Голос-Інфо, посилаючись на Головне управління Держпродспоживслужби в Івано – Франківській області
Каптаж джерела – інженерна водозабірна споруда, призначена для збирання джерельної води в місцях її довільного виходу на поверхню. Однак, щоб вода, що надходить з каптажу, була безпечною для вживання, необхідно дотримуватися чітких санітарних вимог. Це включає заходи, спрямовані на захист води від забруднення, забезпечення її чистоти та якості для використання в господарсько-питних цілях.
Питна вода, що використовується для господарсько-питних потреб, повинна бути епідемічно безпечною (не містити бактеріального забруднення), бути не шкідливою за хімічним складом та приємною на смак.
Відповідно до вимог ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», місця каптажів джерел слід розташовувати на незабрудненій та захищеній території, яка знаходиться вище за течією ґрунтових вод на відстані не менше ніж 30 м від магістралей з інтенсивним рухом транспорту та не менше ніж 50 м від вбиралень, вигрібних ям, споруд та мереж каналізації, складів добрив та отрутохімікатів, місць утримання худоби та інших місць забруднення ґрунту та підземних вод.
Територію поблизу каптажу джерела необхідно утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку. У радіусі 50 м від бюветів та каптажів джерел не дозволяється здійснювати миття транспортних засобів, водопій тварин, влаштовувати водоймища для водоплавної птиці, розміщувати пристрої для приготування отрутохімікатів та іншу діяльність, що може призвести до забруднення ґрунту та води.
Забороняється влаштовувати каптажі джерел у місцях, що затоплюються, зазнають розмивів, зсувів та інших деформацій, на понижених та заболочених територіях.
Каптажні камери повинні бути захищені від поверхневих забруднень, промерзання та затоплення поверхневими водами, для чого слід передбачити спорудження «глиняного замка», відвідних канав та встановлення бруківки навколо споруди. Для утеплення і захисту каптажів джерел від замерзання можна використовувати пінобетон, мати із чистої соломи, сіна, стружки тощо, але при цьому зазначений матеріал не повинен потрапляти у водозабір.
Конструкція каптажу повинна бути герметичною і захищеною від проникнення зовнішніх забруднень. Всі складові, що використовуються для побудови каптажу (стіни, покрівля, вентиляційні отвори), повинні бути ретельно спроектовані таким чином, щоб запобігти потраплянню до води бруду, тварин, а також токсичних або шкідливих речовин. Забороняється використовувати для підйому води із каптажу джерела громадського користування ємності, які приносять споживачі.
Каптаж повинен бути спроектований так, щоб забезпечити безпечний і зручний доступ для обслуговування та контролю. Це дозволяє своєчасно проводити чистку, дезінфекцію і ремонтні роботи.
Регулярний контроль якості води є важливою частиною забезпечення безпеки питної води. Власники каптажів зобов’язані проводити лабораторні дослідження води на наявність шкідливих мікроорганізмів, а також на вміст хімічних елементів, таких як нітрати, пестициди, важкі метали. У разі виявлення забруднень необхідно вжити заходів для очищення води, таких як фільтрація або знезараження.
Кожен каптаж має бути зареєстрований і мати Санітарний паспорт, в який вносяться всі дані про його технічний стан, проведені обслуговування та результати лабораторних досліджень. Це дозволяє стежити за змінами в якості води і вчасно виявляти потенційні загрози для здоров’я споживачів.
Дотримання санітарних вимог до каптажів води є ключовим для забезпечення якості питної води і захисту здоров’я споживачів. Для цього важливо правильно розташовувати каптажі, забезпечувати їх надійний захист від забруднень, проводити регулярні перевірки і обслуговування, а також постійно контролювати якість води.
Для обстеження джерела нецентралізованого водопостачання та оформлення Санітарного паспорта власникам інженерної споруди, а також керівникам комунальних підприємств, на балансі яких знаходяться каптажі джерел, потрібно звернутися в Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області.
Переглядів: 148