Україна будує безбар’єрне майбутнє: ключові кроки у сфері реабілітації

Суспільство
Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко під час Ради безбар’єрності під головуванням віцепрем’єр-міністра Олексія Кулеби і за участі першої леді Олени Зеленської розповів про досягнення та плани щодо створення безбар’єрного простору в Україні.


Пише Голос-Інфо з посиланням на Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб


Що таке безбар’єрність?
  • Це не лише про пандуси чи ліфти. Це комплексний підхід до рівних можливостей для кожного. Безбар’єрність — це доступ до медицини, транспорту, освіти, роботи й активного життя без перешкод.

Флагманський проєкт «Розвиток системи реабілітаційної допомоги» у межах Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні передбачає розвиток реабілітаційної допомоги для всіх, хто цього потребує: як цивільних, так і військових. У 2025 році в кожній громаді, де є лікарня, мають з’явитися амбулаторні реабілітаційні відділення для ветеранів.


Цьогоріч Національна служба здоров’я України (НСЗУ) вже виплатила медичним закладам 4,9 млрд грн за надання реабілітаційних послуг.


  • У 2025 році на фінансування реабілітації заплановано 5,8 млрд грн, що вдвічі більше порівняно, приміром, з 2021 роком.
  •  У 2023-2024 роках створено 7 центрів досконалості, які навчають реабілітаційних фахівців і впроваджують передові методи лікування.
  •  Кількість фахівців у системі реабілітації зросла до 11 000, що в 7 разів більше, ніж у 2022 році. Планується додати ще 9000 спеціалістів у 2025 році.
  •  Збільшено пропускну спроможність системи: у 2024 році складає понад 12 000 терапевтичних сеансів на день, що в чотири рази більше порівняно з 2022 роком.

На 2025 рік заплановано п’ять великих проєктів на суму 1,1 млрд грн для розвитку центрів реабілітації. У межах проєкту зі Світовим банком «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя» (HEAL Ukraine) буде направлено 2,7 млрд грн на відновлення чотирьох об’єктів реабілітаційної інфраструктури, а також до кінця року забезпечено реабілітаційним обладнанням 194 медзакладів.


Розроблено методичні рекомендації та посібники, які допомагають лікарням створювати зручні й безпечні простори для всіх: людей з обмеженнями слуху, зору, руху, а також для сімей із дітьми та літніх людей.

МОЗ спільно з Бюро ВООЗ в Україні та проєкту «Реабілітація травм війни», що реалізується благодійним фондом «Пацієнти України» за підтримки Посольства Швейцарії в Україні, European Union in Ukraine та Nova Ukraine організувало понад 50 навчальних заходів для фахівців з реабілітації.




Переглядів: 192