Закупівля дронів: як держава обирає виробників
За більш ніж два роки повномасштабної війни дрони всіх видів стали невід’ємною частиною бойових дій, і першість у цій галузі дає стороні конфлікту значну перевагу. Україна, як заявили в уряді, за півтора роки наростила виробництво у сто разів, план на 2024-й – випустити до двох мільйонів дронів. Виробництвом зараз займаються понад 200 компаній, близько 60 отримали державне замовлення. Кабмін з початку року виділив на закупівлю дронів значні кошти – понад 60 мільярдів гривень.
У березні 2023 року уряд підтримав реалізацію експериментального проєкту щодо здійснення оборонних закупівель безпілотних систем вітчизняного виробництва. Це назвали стартом масового виробництва дронів в Україні.
Державними замовниками виробництва дронів можуть виступати уповноважені служби Міноборони або адміністрації Держспецзв’язку, які здійснюють закупівлю безпілотників та засобів РЕБ.
Отримати замовлення можуть вітчизняні підприємства, установи та організації, які розробляють та виробляють безпілотники, а також вітчизняні виконавці державних контрактів.
Для укладання контракту виробники повинні надати замовнику розрахунок ціни та висновок експерта, який визначає можливу орієнтовну вартість безпілотника. Також на вибір виробник надає один із таких документів: сертифікат відповідності стандартам або технічним умовам; документ, що підтверджує допуск до експлуатації безпілотної системи; акт про проведення спільних відомчих випробувань із позитивним висновком.
Попередня оплата за державними контрактами може становити до 70% вартості безпілотників на термін не більше 12 місяців. А прибуток виробника безпілотників за державним замовленням не повинен перевищувати 25% виробничої собівартості товарів, робіт та послуг.
Переглядів: 285