У Міноборони розповіли, як вирішують проблеми в оборонних закупівлях

Економіка

Заступник Міністра оборони України Дмитро Кліменков в інтерв’ю The Kyiv Independent розповів про реформи в системі оборонних закупівель України.

Після кількох скандалів, пов’язаних із закупівлями, в Міноборони вирішили реформувати систему. Зокрема, були розформовані органи, які займалися закупівлями раніше. Натомість створено дві агенції, які мають одноосібне право закуповувати товари для військових. Саме ж Міністерство оборони тепер забезпечує політику, нагляд та формує список того, що потрібно.

«Перша проблема, яку я побачив, полягала в тому, що закупівлі були сконцентровані у певних вертикалях влади. Це неприйнятно ні у великому, ні в малому бізнесі, тому що проблема у корупції, яка виникає через конфлікт інтересів. Міністерство розробило власні технічні стандарти того, що купувати», – розповів Дмитро Кліменков.

Нова команда намагається побороти фальсифікації в ціноутворенні шляхом запровадження граничних цін на товари. Також є значна кількість судових справ щодо постачальників, аби повернути частину грошей.

Що ж до створення агенцій закупівель, за словами заступника Міністра оборони, модель заміни була розроблена на основі досвіду провідних країн НАТО, але з огляду на ситуацію в Україні. Зазвичай може бути одне закупівельне агентство, як це зробила Україна для медичних закупівель із «Медичними закупівлями України». Але оскільки Україна перебуває у стані війни та закупівлі зброї є військовою таємницею, Міноборони створило дві агенції із закупівель – летальної та нелетальної продукції. Нелетальні закупівлі здійснюватимуться через систему онлайн-закупівель Prozorro.

Летальні закупівлі не будуть відкриті для громадськості, але їх зможуть переглядати правоохоронні органи та країни, які виготовляють та постачають зброю.

Дмитро Кліменков також повідомив, що вони усувають відсутність міжнародної співпраці, яка іноді зривала контракти на постачання.

«Кожен тиждень я зустрічаюся з союзниками зі США, Великої Британії та Європи, де ми координуємо наші плани дій і показуємо, що ми робимо, що нам потрібне до цього часу», – розповів Дмитро Кліменков.

Це дозволяє уникнути втрати часу та запобігти будь-яким штучним змінам у ринковій конкуренції, які можуть призвести до різкого зростання цін. Також буде система зворотного зв’язку для систем озброєння, яка буде перевірена у бою та передана розробнику для покращення у разі виникнення проблем.

Джерело



Переглядів: 403