Священнослужитель Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ захистив докторат в Австрії

Суспільство

Нещодавно, 25 травня, на Теологічному факультеті Інсбруцького Університету (Австрія, Тіроль) відбувся захист докторської дисертації отця Ігоря Гінди з Івано-Франківської Архієпархії, який з благословення Архієпископа і Митрополита Владики Володимира Війтишина навчався в Інсбруку з 2017 по 2023 роки.


Пише Голос-Інфо з посиланням на Івано-Франківську Архієпархію УГКЦ


У своїй праці докторант досліджував особу Владики Григорія Хомишина (1867–1945) в контексті дискурсів української греко-католицької ідентичності [нім. Bischof Gregor Chomyszyn von Stanislau (1867–1945) im Kontext ukrainischer griechisch-katholischer Identitätsdiskurse]. Захист відбувався в онлайн-режимі. До наукової комісії увійшли д-р Ліборіус Олаф Люмма, декан з навчальної частини Теологічного факультету, о. професор д-р Томас М. Немет (Інститут історичного богослів’я, Католицький богословський факультет Віденського Університету), перший науковий керівник та рецензент, Ем. Професор Інсбруцького Університету з догматичного богослов’я о. д-р Йозеф Нєвядомський, другий рецензент. У ролі другого наукового керівника був присутній Професор Люблінського Університету та ректор духовної семінарії в Любліні о. д-р Ярослав Марчевський.


Також, до онлайн-конференції захисту отця-диякона доєдналися Преосвященний Станіслав Будзік, Архиєпископ і Митрополит Люблінський; о. д-р Андреас Шерман СІ, Ректор священичої єзуїтської колегії «Канізіанум»; о. д-р Богдан Паньчак настоятель Митрополичої греко-католицької семінарії в Любліні, де о. Ігор Гінда проходив свою священничу формацію з 2011 по 2017 роки.


Першочерговою метою, яку ставив перед собою автор праці, були історичний аналіз та верифікація поглядів Хомишина на основі існуючих та свіжо здобутих історичних джерел та опрацьованої наукової бази українською, німецькою, польською та англійською мовами, щоб таким чином надати постаті владики актуалізованого історичного значення в новітній історії УГКЦ. А другорядною ціллю стала відповідь на різні пекучі аспекти даної тематики (напр. латинізація, целібат чи відносини з Митрополитом Шептицьким), а передусім відповідь на явну інструменталізацію станіславівського владики у протиставленні його Митрополиту Шептицькому певними колами із найближчого зарубіжжя в контексті публікації щоденника владики Хомишина «Два Царства» у 2016 році.


Отець Ігор Гінда із початком навчання в Інсбруцькому Університеті у 2018 році працював над дисертацією під науковим керівництвом проф. д-р. Томаса Кармана, який раптово помер у листопаді 2021 року. Опіку над даним проєктом перейняв о. проф. д-р Томас М. Немет, який особисто знав покійного професора та з огляду на свій науковий профіль неодноразово проявляв інтерес до даної теми. Після успішного захисту дисертації отцем науковий керівник виразив свою надію, що дана праця незабаром побачить світ.


Варто зауважити, що о. Ігор Гінда 25-го червня отримав пресвітерські свячення з рук Єпископа-помічника Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ Владики Миколи Семенишина і тим закінчив свій побут у священничій колегії «Канізіанум».



Переглядів: 570