У санаторії на Прикарпатті виявили порушення прав дітей, які приїхали з Чернігівщини

Суспільство

У зв’язку із запровадженням воєнного стану в Україні моніторингова група здійснила візит до КНП «Івано-Франківський обласний дитячий санаторій «Ясень» імені Митрополита Андрея Шептицького», куди наразі переміщено вихованців Чернігівського обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей Служби у справах дітей Чернігівської облдержадміністрації.


Про це Голос-Інфо дізнається від Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.


Мета візиту – перевірка дотримання прав внутрішньо переміщених дітей, а також дотримання стандартів забезпечення прав вихованців центру в межах реалізації національного превентивного механізму.


Під час візиту встановлено, що в санаторії перебуває 29 дітей Чернігівського ОЦСПР. Вони прибули в санаторій 19 березня у супроводі двох працівників центру. За словами вихователя, 5 вихованців мають статус дітей, позбавлених батьківського піклування, 21 дитина – із складними життєвими обставинами, стосовно 3 дітей – їхній статус невідомий. Варто зазначити, що супроводжуючим при евакуації не були передані особові справи вихованців, медичні картки. Дотепер немає в закладі документів, які підтверджують статус дітей.


Вихованців Чернігівського ОЦСПР взято на облік внутрішньо переміщених осіб.


Наразі дітям створені належні умови для перебування. Вони забезпечені харчуванням, одягом, засобами догляду. В санаторії також забезпечено достатній запас продуктів харчування, засобів особистої гігієни та предметів першої необхідності.


Для дітей шкільного віку Ясенським ліцеєм організовано освітній процес за очною формою навчання, а також позакласну діяльність і дозвілля. Два практичні психологи та соціальний педагог з місцевих закладів освіти здійснюють психологічний супровід вихованців. Тричі на тиждень психологи відвідують дітей, проводиться діагностична робота та корекційно-розвиткові заняття з дітьми.


Водночас встановлено порушення прав дітей на безпеку, на медичну допомогу, достатнє харчування, конфіденційність і на захист від втручання в особисте життя.


Адміністрацією санаторію не вжито заходів щодо оперативного реагування і захисту вихованців центру та персоналу на випадок надзвичайних ситуацій в умовах воєнного стану: не розроблено алгоритму дій у разі надзвичайної ситуації, не проводились відповідні інструктажі працівників, немає облаштованого приміщення, яке може бути використане для укриття дітей у разі виникнення загрози їхньому життю.


При здійсненні в санаторії медичних оглядів та надання меддопомоги не надається на це інформована добровільна письмова згода дітей, законних представників дітей, що суперечить принципу добровільності надання відповідної медичної допомоги.


Не виконуються натуральні норми харчування дітей, оскільки санаторій не перейшов на нові норми харчування, передбачені Порядком організації харчування в закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, затвердженим постановою Уряду від 24.03.2021 № 305.


Крім цього, виявлено, що керівництвом санаторію без участі супроводжуючої особи вилучено в дітей власні мобільні телефони, що порушує право дітей на захист від втручання в особисте життя, яке забезпечується доступом до власних мобільних телефонів, підтримкою контактів з рідними, контрольованим доступом до інтернету, спілкування з друзями тощо.


За результатами моніторингу будуть направлені відповідні рекомендації та акти реагування з метою належного захисту прав дітей.



Переглядів: 279