08 травня – свята, іменини, день в історії

Культура

Свята сьогодні

День матері в Україні

У багатьох країнах світу відзначають День матері 13 травня. В Україні – цей день відзначається в другу неділю травня відповідно до Указу Президента України від 10 травня 1999 року № 489/99.

День пам’яті та примирення в Україні

7-го травня 1945-го року німецький генерал Йодль від імені основного агресора, у ставці Дуайта Ейзенхауера в Реймсі, підписав умови беззастережної капітуляції Німеччини, своєю чергою «ображений» радянський уряд висловив категоричний протест з вимогами підписати акт про беззастережну капітуляцію Німеччини безпосередньо в Берліні за участю СРСР, що формально і було зроблено днем пізніше, 8-го травня 1945-го року, близько опівночі. Цей процес відбувся в передмісті Берліна Карлсгорсті, який був зайнятий радянськими військами. Делегація представників німецького командування на чолі з генералом Кейтелем з боку агресора підписали акт про беззастережну капітуляцію збройних сил Німеччини. Від Великобританії акт підписав маршал Артур Теддер, генерал Карл Спаатс від США, від усіх радянських республік був підпис маршала Георгія Жукова та генерал Жан де Латтр де Тассіньї від Франції.

Це була проста демонстрація примирення й пам’яті. Так, свято Перемоги в Європі святкується й донині щорічно 8-го травня.

24-го березня 2015-го року Президентом суверенної європейської України був підписан Указ № 169/2015, яким тепер і українська спільнота повернулася до цієї славної традиції.

Дні пам’яті та примирення, присвячені пам’яті жертв Другої світової війни

22 листопада 2004 року Генеральна Асамблея ООН проголосила 8 і 9 травня днями пам’яті і примирення і, визнаючи, що держави-члени можуть мати свої дні перемоги, звільнення та святкування, запропонувала всім державам-членам, організаціям системи Організації Об’єднаних Націй, неурядовим організаціям і приватним особам щорічно відповідним чином відзначати один з цих днів або обидва ці дні як данину пам’яті всім жертвам другої світової війни.

Міжнародний день Червоного Хреста і Червоного Півмісяця

День Червоного Хреста і Червоного півмісяця заснований на честь швейцарського гуманіста Анрі Дюнана, який народився цього дня в 1828 році. У середині минулого століття з його ініціативи вперше стали створюватися групи добровольців, які надавали допомогу пораненим на полях битв. У 1863 р. за його ініціативою була скликана конференція, що поклала початок міжнародному товариству Червоного Хреста.

Офіційно назву Міжнародний Червоний Хрест було затверджено в 1928 р. на 13-й міжнародній конференції в Гаазі, де був прийнятий статут організації, який змінювався згодом у 1952 і 1965 роках.

На 25-й міжнародній конференції ЧХ, що відбулася в жовтні 1986 р., було затверджено нову назву організації – Міжнародний рух Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.

Завдання МКЧХ – надання допомоги пораненим, хворим і військовополоненим під час збройних конфліктів, допомога жертвам стихійних лих. Основні принципи діяльності руху – гуманність, неупередженість, добровільність, єдність, універсальність.

Іменини: Іда, Македон, Марк, Ніка, Сильвестр

День в історії:

1254 — хартією кастильського короля Альфонсо X заснований Університет у Саламанці

1541 — іспанський конкістадор Ернандо де Сото відкрив для європейців річку Міссісіпі, яку він назвав Ріка Святого Духа

1846 — американська армія розбила мексиканців у битві при Пало-Альто

1886 — фармацевт Джон Пембертон з Атланти почав продавати лікувальний еліксир, названий ним «Coca-Cola»

1902 — виверження вулкану Монтань-Пеле зруйнувало місто Сен-П’єр на острові Мартиніка. Загинули близько 30 тисяч мешканців, вціліли тільки двоє

1912 — засновано кінокомпанію «Paramount Pictures»

1919 — в Ужгороді заснована Центральна Руська Народна Рада, політична організація закарпатських українців

1933 — Магатма Ґанді почав кампанію за покращення становища касти недоторканих

1945 — о 23:01 набрала чинності беззастережна капітуляція збройних сил Німеччини. День Перемоги в Європі

1980 — ВООЗ оголосила про повне подолання у світі хвороби віспи за допомогою масової вакцинації

1984 — олімпійський комітет СРСР відмовився направляти спортсменів на XXIII Олімпіаду в Лос-Анджелесі (попередні ігри в Москві бойкотувалися американцями)



Переглядів: 413