
Що робити франківцям з використаними медичними масками
Щодня пересічний прикарпатець використовує щонайменше одну медичну маску та пару одноразових рукавичок. У період карантину ці речі стали для нас звичними та необхідними. Проходячи вулицями Франківська ви, мабуть, неодноразово натрапляли на медичні маски, які валялись просто посеред вулиці. Чи є у цьому якась загроза, окрім, звичайно, забруднення навколишнього середовища?
Ми вирішили дізнатись думку компетентних осіб, які можуть прояснити нам цю ситуацію, та, так би мовити, «розкласти все по полицях».
Як у Франківську відбувається утилізація медичних відходів?
Ми звернулись до Управління екології та природних ресурсів, де редакції «Голос-Інфо» повідомили:
Відходи, які формуються в медичних закладах, потрапляють на утилізацію до ліцензованих переробних підприємств, ліцензію яким на провадження господарської діяльності з небезпечними відходами видає Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України.
Отже, зрозуміло, що для медичних закладів передбачена утилізація відходів. Чи стосується це і відходів, які викидають франківці у смітники?
Директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак повідомив, що у Франківську в майбутньому не передбачатимуться точки утилізації медичних відходів саме для мешканців, оскільки дивлячись на практику великих міст України, таких як Київ, можна зрозуміти, що це не практично.
Я вважаю, що всі проблеми відносні. Саме ця, не є актуальною для Франківська, оскільки у нас є більш важливі питання для вирішення: коронавірус, карантин, виплата зарплатні та інші. Ось ці проблеми дійсно є важливі, а утилізація масок – це проблема, якої ми на даний момент можемо позбутися, але для цього потрібне як фінансування, так і правильні точки розв’язання цього питання, – каже Смушак.
В Управлінні екології та природних ресурсів наголошують, що це комплексне питання і для його вирішення потрібно залучати також представників міської влади та Департаменту охорони здоров’я.
У свою чергу, Михайло Смушак звернувся в Департамент охорони здоров’я з актуальним питанням: чи є загроза франківцям заразитись від медичної маски, яка валяється на вулиці?
Йому повідомили, що зараження може відбутись тільки через прямий контакт з предметом, в іншому випадку захворіти на коронавірус – неможливо.
Як франківцям утилізовувати медичні відходи?
Оскільки у Франківську та на Прикарпатті не передбачено точок утилізації медичних відходів, куди б можна було здати використані маски та рукавички, в Управлінні екології та природних ресурсів розповіли, що робити з ними в домашніх умовах.
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України вивчивши європейський досвід, рекомендує використані рукавички та маски у домогосподарствах складати в пакет, щільно його зав’язувати і витримати в домашніх умовах не менше 72 годин.
Якщо ж маска і рукавички від інфікованої людини, яка перебуває вдома на самоізоляції, то для впевненості, що вірус не пошириться, необхідно додати ще 2 пакети і щільно зав’язати. Тримати також 72 години, а після цього їх можна викинути у загальний контейнер муніципальних відходів.
У свою чергу, Михайло Смушак підтверджує, що франківці можуть викидати медичні маски у смітники.
Що роблять у Франківську?
У коментарі редакції Михайло Смушак повідомив алгоритм роботи комунальних служб:
Працівники комунальної служби прибирають маски, які валяються та викидають у смітники. Згодом це сміття збирають та відправляють на сміттєзвалище у село Рибне.
Утилізація масок, які знаходяться у смітниках, не відбувається. Виключенням є медичні маски, які забирають з медичних закладів.
Як повідомив начальник відділу економіки природоохоронної діяльності, екологічного моніторингу, зв’язків з громадськістю та засобами масової інформації Управління екології та природних ресурсів Петро Кульба, за 2018 та 2019 роки на Прикарпатті були проведені навчальні роботи з освітянами, школярами та представниками влади щодо утилізації твердих побутових відходів. Від початку пандемії на території Франківщини не було проведено роз’яснювальних робіт стосовно утилізації медичних відходів, а на майбутнє представниками управління таких робіт не передбачається.
Зважаючи на вищезгадані слова чиновників, ми вирішили повідомити прикарпатцям кроки, яких слід дотримуватись під час утилізації медичних відходів:
- Зніміть маску після застосування; утримуйте маску за еластичні завушні петлі та не торкайтеся нею до очей або одягу, оскільки використана маска може бути забруднена мікроорганізмами.
- Одноразові маски та рукавички перед тим, як викидати, варто ошпарити окропом чи обробити дезінфікуючим засобом.
- Герметично запакувати маску чи рукавички в окремий пакет, задля запобігання забруднення контейнера в який буде викинута маска.
- Після дотику до маски або її викидання слід провести гігієнічну обробку рук: скористайтеся спиртовмісним засобом, а при очевидному забрудненні рук вимийте їх з милом.
Валерія Ільчишина
Переглядів: 428