Скільки кішки сплять?
Ось що показали результати наукових досліджень.
Дивлячись на сплячого улюбленця, мимоволі задаєшся питанням: чи відвідують котика сновидіння? Адже тварина періодично здригається, перебирає лапками, ніби вистежуючи та наздоганяючи здобич, млосно перевертається, ніби підставляючи пухнастий животик невидимій ласкавій руці.
Ось що з’ясували фахівці в результаті наукових досліджень.
Скільки кішки сплять?
Існує думка, що пазуристі створіння сплять дві третини життя. Дійсно: більшу частину часу власники бачать своїх кішок, які лежать в затишному містечку з закритими очима. Однак поширене твердження вірне лише частково.
Придивившись до вихованця, уважні господарі можуть помітити, що тварина, яка здається сплячою, злегка рухає вушками та ворушить вусами. Якщо в такий момент доторкнутися до улюбленця, він негайно запитливо замуркає.
Така поведінка говорить про те, що котик дрімав, не занурюючись в глибокий сон. Отже, частина щоденного 14-годинного котячого відпочинку проходить в стані дрімоти: вона допомагає тварині відпочити, зберігаючи можливість миттєво реагувати на навколишніх.
Фахівці відзначають, що справжні «соні» зустрічаються нечасто, а зафіксований рекорд тривалості сну серед домашніх улюбленців становить двадцять годин на добу.
Фази котячого сну
Згідно з дослідженнями, кішці, як і людині, властиві певні стадії сну — фази, що відрізняються рівнем активності мозку. Розглянемо окремо кожну з них.
- Дрімота. Кішка повністю усвідомлює навколишній світ: вловлює звуки, запахи, відчуває дотики. У цій фазі м’язи тварини зберігають напругу, як при пильнуванні, тому реакція на різні подразники не забариться.
- Неглибокий сон. Тіло кішки розслабляється, і з зовнішнім світом її пов’язують лише чуйні вуха: розбудити пухнасте створіння здатні тільки гучні звуки.
- Глибокий сон. У м’язах тварини повністю зникає напруга, проте періодично виникають імпульси, що змушують злегка тремтіти лапки, хвостик і інші частини тіла. Вважається, що котячий мозок ніколи не засинає: кішка, яка повністю заснула, здатна моментально пробудитися, оцінити обстановку і зробити необхідні дії в разі небезпеки.
- Швидкий сон, або фаза «REM». У тварини частішає серцебиття, злегка підвищується тиск і температура тіла. Візуально цю стадію можна визначити за зіницями, які хаотично рухаються під повіками: кішка бачить сон.
Які сни сняться кішкам?
Сучасні технології дозволили визначити, що котиків відвідують сновидіння, але про їх зміст можна лише здогадуватися. Ймовірно, світ котячих мрій наповнений речами, побаченими в житті, а сюжети засновані на реально пережитих подіях.
Виходячи з цього припущення, сни можна розділити на три основні категорії.
- Спогади. Приємні, страшні, недавні або, які спливли з глибин довготривалої пам’яті: частування ласощами, візит до ветеринарного лікаря, спілкування з господарями, веселі ігри, поїздка на дачу, полювання на муху, пустощі з подальшим покаранням, заняття особистою гігієною, з’ясування стосунків з опонентами, дослідження нових речей у квартирі. Кожен власник може поповнити список, враховуючи спосіб життя і характер вихованця.
- Бажання. Кішка цілком здатна помріяти про улюблену смакоту, приємні почісування і погладжування господаря, розслаблюванні сонячні ванни. Не дивуйтеся, якщо тварина, прокинувшись, не захоче їсти звичайний корм або наполегливо потребує ласки.
- Фантазії. Навряд чи їх політ настільки широкий, як у людей, однак мозок кішки досить високорозвинутий, щоб уявити схожі з реальними ситуації.
Можливо, незабаром вченим вдасться проникнути в таємниці загадкової котячої свідомості.
Переглядів: 265