ВООЗ: повідомлення про те, що новий коронавірус ослаб і став менш небезпечним, передчасні
Коли в Італії з’явився COVID-19, чим викликано затяжний перебіг хвороби у деяких хворих, чи можна пояснити різке зростання числа нових випадків інфікування доступністю тестування. На ці та інші питання відповіли експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я.
Пандемія набирає обертів – щоденне число нових випадків досягло нового рекорду 183 тисячі інфікованих. Про це заявив Генеральний директор ВООЗ Тедрос Гейбреісус. Основна їх частина припадає на Північну і Південну Америки.
У цілому таке бурхливе зростання показників пов’язане з тим, що відразу в декількох густонаселених державах епідемія досягла свого піку. Експерти вважають, що розширення можливостей у сфері лабораторних досліджень лише частково пояснює цю статистику, нагадавши, що одночасно відбувається зростання показників госпіталізації.
«Ми як і раніше закликаємо всі держави світу зміцнювати базові заходи в області захисту здоров’я населення, ефективність яких добре відома», – підкреслив глава ВООЗ. За його словами, нещодавня новина про те, що стероїдний препарат дексаметазон допомагає скоротити смертність серед хворих з важким перебігом інфекції, обнадіює.
«Тепер постало питання про те, як по всьому світу наростити обсяги його виробництва і доставити його в ті місця, де відчувається дефіцит [цих ліків], – зазначив д-р Тедрос. Він додав, що, на щастя, це недорогий препарат, який випускають фармацевтичні підприємства по всьому світу, і багато хто з них заявили про готовність розширити виробництво. У ВООЗ стежать за тим, щоб держави з найбільшим числом тяжкохворих пацієнтів були забезпечені препаратом у першу чергу.
Д-р Тедрос ще раз нагадав, що дексаметазон, за даними досліджень, допомагає лише тим, хто знаходиться в важкому або критичному стані. «Ми не маємо дані про ефективність препарату для лікування легких форм хвороби або профілактики ускладнень, – підкреслив Гендиректор ВООЗ. – І не забувайте, що дексаметазон може заподіяти і шкоду».
Він також розповів про те, що Всесвітня організація охорони здоров’я допомагає державам з придбанням й інших предметів, необхідних для боротьби з пандемією. З цією метою створено так званий «портал постачання» – онлайн-платформа, за допомогою якої можна повідомити про брак захисних засобів, кисню або якого-небудь важливого обладнання. 48 держав вже скористалися цим ресурсом і отримали товари загальною вартістю в 92 млн доларів.
У ВООЗ також відстежують ситуацію із забезпеченням населення іншими необхідними медичними послугами, і ситуація, як з жалем констатував д-р Тедрос, вкрай тривожна. Дві третини держав призупинили кампанії з імунізації, лікування та діагностики неінфекційних захворювань і надання підтримки в сфері планування сім’ї. Більше половини держав не надають допомогу особам, які страждають психічними або онкологічними захворюваннями і призупинили пренатальні огляди вагітних. «Наслідки таких перебоїв будуть відчуватися ще довгі роки», – підкреслив д-р Тедрос. Він закликав держави не тільки вживати заходів для боротьби з пандемією, але і одночасно вкладати кошти в зміцнення системи охорони здоров’я.
Деяким пацієнтам з COVID-19 потрібно кілька місяців на відновлення
Відповідаючи на питання журналістів, експерти ВООЗ Майкл Райан і Марія Ван Керкхове підтвердили, що деякі хворі відчувають симптоми хвороби протягом багатьох тижнів і навіть місяців після зараження. У деяких не проходить кашель, напади слабкості і задишка після незначної фізичної діяльності. «Ми ще вивчаємо причини таких явищ, тому я не хотіла б міркувати на цю тему», – заявила Марія Ван Керкхове. При цьому вона зазначила, що в деяких випадках при тяжкому перебігу хвороби, можливо, мова йде про пошкодження легенів, а реабілітація може зайняти тривалий час.
Також відкритим залишається питання, коли саме з’явилися перші інфіковані в Європі. Коментуючи повідомлення про те, що новий коронавірус був виявлений у стічних водах в Італії в грудні минулого року, експерти ВООЗ уточнили, що мова йде не про живий вірус, а фрагменти його ДНК. Проте, подібні дослідження дійсно важливі, щоб зрозуміти епідеміологічну обстановку і швидкість поширення інфекції.
Що стосується повідомлень про те, що вірус ослаб і став менш небезпечний, про що, наприклад, заявили недавно італійські медики, то експерти ВООЗ поки не можуть підтвердити ці дані. При цьому вони повідомили, що знаходяться на зв’язку з вченими всього світу, відстежуючи зміни генетичної структури вірусу. Це інформація має важливе значення при оцінці ефективності щеплення, методів діагностики та заходів щодо запобігання поширенню інфекції.
На даний момент немає відомостей про значну мутацію нового коронавіруса, в результаті якої він став би менш або більш небезпечним або по-іншому виявляв би себе клінічно.
Переглядів: 291