У Франківську провели дві унікальні операції з видалення пухлин головного мозку
Нещодавно у відділенні нейрохірургії обласної клінічної лікарні провели дві унікальні операції з видалення пухлин головного мозку.
Відтепер Івано-Франківськ серед небагатьох обласних центрів, де пацієнтів оперують за методом інтраопераційного нейрофізіологічного моніторингу (ІОНМ).
Протягом минулого тижня нейрохірург обласної лікарні Андрій Мартин успішно провів дві операції з видалення пухлин головного мозку. Пацієнти готуються до виписки, а лікарі обговорюють можливості подальших планів в напрямку роботи зі складними випадками.
«Головне в нашій роботі – безпека пацієнта. Щоби домогтися найменшого травматизму під час операцій, ми повинні використовувати якісне обладнання та здійснювати необхідні попередні обстеження, – розповідає нейрохірург Андрій Мартин. – В обох цих випадках були високі ризики ускладнень, оскільки пухлини були розташовані у функціональних зонах мозку. Саме тому вибір методу оперування в цих ситуаціях був особливо важливий».
Лікар розповідає, що одна з пацієнток поступила після приступів втрати свідомості, зі слабістю в руках і ногах. Спершу її стан розцінили як інсультний, але після МРТ головного мозку з’ясували, що у жінки пухлина.
«Саме завдяки інтраопераційному нейромоніторингу на 16-ти канальному апараті Nicolet Endeavor CR вдалося уникнути ускладнень під час операції, – продовжує нейрохірург Мартин. – На сьогодні пацієнтка почувається добре, порушень немає, готуємо її до виписки.».
То як працює методика? Під час операції хірург локалізує та оцінює стан нервових структур, моніторує життєво-важливі функції, зійснюється безперервне спостереження за функціональним станом нервової системи пацієнта. Завдяки цьому є змога вчасно виявити і запобігти неврологічним пошкодженням під час хірургічних маніпуляцій, знизити ризик післяопераційного неврологічного дефіциту.
Якщо такі методи обстеження як КТ, МРТ, МР-трактографія, МР-ангіографія використовуються вже давно та є нормою, то інтраопераційна навігація і моніторинг безпосередньо під час операцій, – це наразі винятковість.
«На жаль, для української медицини цей метод все ще не доступний, тоді як у більшості країн світу операції на мозку проводяться із повним моніторингом моторних та чутливих шляхів, контролем функції та електричної активності мозку, – пояснює нейрохірург. – Більше того, такі операції без протоколу ІОНМ (інтраопераційного моніторингу) закордоном просто заборонені».
Зауважимо, що в Україні на сьогодні цю апаратуру використовують лише кілька нейрохірургічних центрів, зокрема, у Києві, Дніпрі, Харкові та Ужгороді. Відтепер у цьому списку є і Прикарпаття.
За словами Андрія Мартина, сьогодні відділення нейрохірургії має належне технічне оснащення, завдяки чому фахівці детально продумують хід операцій та попереджають можливі ускладнення чи травми навколишніх мозкових тканин.
Лідерські позиції відділення підтримує і адміністрація лікарні. «Робота відділення нейрохірургії не від сьогодні має достойні відгуки та результати. Настільки потужні операції справді мало хто робить, – говорить генеральний директор Остап Грищук. – Це наша відповідальність і конкурентна перевага серед інших лікувальних центрів. Вбачаємо в цьому перспективу і подальший розвиток.».
Тож надалі обласна клінічна лікарня планує приймати більше пацієнтів із важкими захворюваннями головного мозку і всі вони зможуть отримати допомогу на рівні світових стандартів. У свою чергу пацієнти можуть не хвилюватися щодо небезпеки ускладнень, адже тут працюють досвідчені фахівці і є відповідне обладнання для якісного лікування.
Переглядів: 284