04 листопада – свята, іменини, день в історії

Культура

Свята сьогодні

День залізничника України

Своє професійне свято залізничники України відзначають на початку останнього осіннього місяця, а саме 4-го листопада. Ініціатором цієї дати в українських календарях виступила Львівська залізниця. 4-го листопада, в далекому 1861-му році, коли сучасний український Львів знаходився під протекцією Австро-Угорської імперії, на залізничний міський вокзал прибув перший пасажирський состав, що носив назву «Ярослав». За сучасними мірками це був справжній поїзд міжнародного сполучення, що відкрив сучасну історію української залізниці. Він курсував між Віднем і Львовом, перетинаючи міста Краків і Перемишль.

Професійне свято – День залізничника, враховуючи значення залізничного сполучення для розвитку державної економіки і промисловості, було відоме ще з дореволюційних часів. У царській Росії цей День був встановлений з 1896-го року згідно з наказом № 68 міністра шляхів сполучення князя Михайла Хилкова і відзначався 28-го червня за старим стилем або 9-го липня за новим стилем.

Радянські власті також приділяли особливу увагу вшануванню цього професійного дня і постановою ЦВК СРСР, датованою 28-го липня 1936-го року, це свято було встановлене на 30-е липня. У 1940-му році, за рішенням Ради Народних Комісарів СРСР, Всесоюзний день залізничника був перенесений на першу неділю серпня, а з початку 80-х років був перейменований на «День залізничника».

З утворенням нових незалежних держав, які з’явилися на пострадянському просторі, і необхідністю розвитку власної законодавчої бази, це професійне свято в Україні було закріплено Указом Президента № 257/93-рп від 15-го липня 1993-го року, але, як і колись, відзначалося в першу серпневу неділю. Так тривало включно до 2002-го року. Потім, у зв’язку з клопотанням нового генерального директора шляхів сполучення Георгія Кірпи, який вступив на цю посаду з 2000-го року, цей день був перенесений на 4-е листопада. Відповідний Указ українського Президента № 1140/2002 «Про внесення змін до Указу Президента України від 15-го липня 1993-го року № 257/93-рп» був підписаний 11-го грудня 2002-го року.

Іменини: Олександр, Ганна, Василь, Володимир, Герман, Григорій, Денис, Єлизавета, Іван, Іраклій, Костянтин, Максим, Микола, Федір

День в історії:

1861 — з Відня через Перемишль до залізничного вокзалу Львова прибув перший поїзд на території сучасної України

1862 — американський винахідник Річард Гатлінг запатентував швидкострільну гармату власної системи

1869 — почав виходити науковий журнал Nature (Лондон)

1899 — вийшла одна з найзначніших робіт Зигмунда Фрейда, «Тлумачення сновидінь»

1946 — створена організація ЮНЕСКО

1950 — у Римі держави-члени Ради Європи підписали Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (ЄКПЛ)

1952 — засноване Агентство національної безпеки США

1956 — повстання в Угорщині: розпочалося введення в Будапешт радянських військових частин під спільним командуванням маршалів Жукова і Конєва (операція «Вихор»)

1970 — Андрій Сахаров, Валерій Чалідзе та Андрій Твердохлєбов створили Комітет прав людини СРСР

1979 — більше 60 американців захоплені радикальними іранськими студентами в посольстві США в Тегерані



Переглядів: 594